
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69649 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag


Mussetrussen skrev:Det The Rookie laver er nærmest kunst. Det' sgu smukt



Faktum er at det billigere og sundere at købe havregryn end weightgainer.
Bland så dit havregryn med proteinpulver = samme næringsindhold som i en weightgainer.
Hvad har jeg det i? Dårlig matematik siger jeg dig.
Næringsindholdet er stort set identisk i havregryn og weightgainer; der mangler bare nogle proteiner i havregrynen, helt nøjagtigt 19 gr. pr. 100 gr. Prisen derimod er 100 kr.kg. for WG og kun 13 kr.kg. for god gammel dansk havregryn; altså er WG 7,5 gange dyrere end havre. Løsningen er som sagt at købe proteinpulver (selv om man nok har det i forvejen) og blande 190 gr. protein,til 0,15 kr.pr.gr. (altså rundt regnet 28 kr. i alt) op i 1 kg. havregrynet. Voilá = dit eget kilo weightgainer!
Sagen er altså at færdigproduceret "Weightgainer" er 250% dyrere at købe
... end at bruge 3 sekunder på at blande noget nærende havregryn sammen med proteinpulver. Bonus er at du får det samme, men også mere, ud af det på denne måde - især hvis det handler om økonomi og ligevægtsindtag.
Uddrag af en artikel eller to:
Der er godt gang i salget af alskens sportsdrikke, som markedsføres som superprodukter, når man har trænet og skal genopbygge sine muskler, men faktisk er god gammeldags valset havre - bedre kendt som havregryn - mindst lige så godt.
Både sportsdrikke og havregryn med mælk fylder musklernes depoter af glykogen (musklernes brændstof) op efter træningen, men havregrynene gør det mest effektivt og hurtigt. Andre fiberrige morgenmadsprodukter har samme effekt.
I kosttilskuddenes verden er weightgainer-produkter blandt de mindre lødige. Ofte er det blot proteinpulver blandet med en billig form for sukker. Det er producenternes mulighed for at sælge simple kalorier til en høj pris.
"En af de mest almindelige måder atleter anvender for at øge muskelmassen, er at tilføje ekstra kalorier til kosten. De fleste atleter "bulker up" på denne måde, ved at indtage ekstra mad og/eller ”weight gainer”-pulver. Undersøgelser har konsekvent vist, at blot ved at tilføje 500-1.000 ekstra kalorier om dagen til din kost i forbindelse med styrketræning vil fremme vægtøgning.
Men - det er kun omkring 30-50 % af vægten vundet på et højt kalorieindhold i kosten, som er muskelmasse mens den resterende del af vægten er fedt.
Weight gainer kan derfor godt bidrage til øget muskelmasse pga. et højt kalorieindhold i kost, men de ledsagende stigning i kropsfedt vil ikke være ønskeligt for alle. Derfor kan denne form for tilgang til vægtøgning ikke anbefales."
Og det slog mig da lige: hvorfor mon det egentlig hedder "weight gainer" og ikke "muscle gainer" ?![]()
Er det fordi at WG, ud over at være en voldsom overpris for sukker blandet med proteinpulver, er tomme kulhydrater = du tager ikke udelukkende muskelmasse på men også fedt?
Stor UND fed. Nice.
"I princippet behøver man hverken weight gainer eller proteinpulver for at opbygge muskelmasse. Man kan godt undvære disse produkter hvis man tilrettelægger sin almindelige kost derefter."http://www.bodybuilding.dk/artikler/kost-kosttilskud/kost-kosttilskud/weight-gainer-hvad-er-det.html
...folk kan naturligvis gøre som de lyst til, men hvis man ikke har dværgestørrelse og samtidig ikke kan tage på i vægt, kan jeg ikke se fidussen i at fyre tomme carbs i hovedet, hvis man ellers prøver at leve sundt. Mon ikke noget lidt mere næringsrigt sammen med proteinen ville være at foretrække? Evt. havregryn
Og på trods af at mange fyrer et WG-tilskud i knolden, så falder brugen af WG vel egentlig ikke særlig godt sammen med størstedelen af bb.dk-brugernes træningstilgang/ønskeform... .... .... ?


iboy skrev:Tusind tak jeg vidste slet ikke det med havregryn og proteinpulver, men skal det så blandes sammen i en gainer?

Morgenmad og skummetmælk vinder, idioterne taber.
Billige og let tilgængelige fødevarer som cornflakes/havregryn + skummetmælk udgør et fremragende, og bedre, måltid post-workout end kommercielle sports drikke, aka weightgainer og proteinshakes - i hvert fald for os hobbyløftere. Selv om kombinationen af protein og kulhydrat i morgenmadsprodukter påvirker musklen anderledes end kulhydrater i en drik gør, er påvirkningen på proteinsyntesen stort set ens.
For det første viser forskningen at bare skummetmælken er et bedre alternativ end sportsdrikke. Eller faktisk er det jo alle folks idiot-indkøb som er alternativet, og ikke rigtig mad som mælk. Anyway, data understøtter at skummetmælk er lige så god som, og mere effektivt end, kommercielle sportsdrikke, når det handler om at restituere fra både styrke- og udholdenhedstræning. At mælk samtidig indeholder næringsstoffer og vitaminer, som ikke findes i sportsdrikke, er en bonus.
I det hele taget indeholder cornflakes/havregryn/mælk, i modsætning til flere energi- og protein-drikke, let fordøjeligt kvalitetsprotein, hvilket fremmer proteinsyntesen, og din træning generelt. En løsning, som klart er at foretrække for enhver, der har mulighed for at tanke op derhjemme, og ikke har mælkeallergi eller en lam undskyldning parat.
Og nej, her skal det siges, at proteinen ikke skal indtages umiddelbart efter træning. Der må gerne gå 1-2 timer, og mere. Ingen dør. Og nej, du skal heller ikke have 3 gr. protein pr. kg kropsvægt om dagen. Myte-aflivning igangsat; proteinbehov er bare ikke højere end 1,8 gr. pr. kg om dagen - og det er højt sat - hverken for begyndere eller folk som har trænet i længere tid. Studier viser derudover at noget, som ligner 99 % af alle danskere, får dækket deres proteinbehov bare gennem deres normale kost.
Mussetrussen har netop skrevet en rigtig god ”apropos” om folks gakkede forestilling omkring proteinbehov:
apropos.php?page=27
Tilbage til sagen. Cornflakes/havregryn og skummetmælk er også en langt billigere løsning end sportsdrikke, fx weightgainer. Folk er i det hele taget nogle tumper med deres penge, fx med weightgainer. For at citere mig selv fra side 2 i denne logSagen er altså at færdigproduceret "Weightgainer" er 250% dyrere at købe... end at bruge 3 sekunder på at blande noget nærende havregryn sammen med proteinpulver. Bonus er at du får det samme, men også mere, ud af det på denne måde - især hvis det handler om økonomi og ligevægtsindtag.
Mælk og havegryn er bare smartere, billigere og bedre. Men sådan er der så meget.
Men smut nu ud og køb dine aminosyrer, proteinbarer, weightgainer og kulhydrat-elektrolyt pulver og indtag det i overdoser.
http://www.jissn.com/content/5/1/15 http://videnskab.dk/krop-sundhed/10-myt ... iner-del-i http://www.meraadet.dk/cms2kuser/upload ... et_web.pdf http://www.jissn.com/content/6/1/11 http://www.jissn.com/content/7/1/7


iboy skrev:Jeg får da omkring de 3500 kcal om dagen? jeg har jo ikke regnet aftensmad med på denne kostplan.kostplan








iboy skrev: det kyllingepålæg kan der være kyllingefilet pålæg?


MariaGL skrev:iboy skrev: det kyllingepålæg kan der være kyllingefilet pålæg?
Alt kyllingepålæg vil jeg mene er bedre end den spegepølse du har gang i.
sådan noget som dette:
Og ellers er en dåse tun jo også altid godt

iboy skrev:MariaGL skrev:iboy skrev: det kyllingepålæg kan der være kyllingefilet pålæg?
Alt kyllingepålæg vil jeg mene er bedre end den spegepølse du har gang i.
sådan noget som dette:
Og ellers er en dåse tun jo også altid godt
Så må jeg jo lige hen til den lokale netto og kigge

Anmoho skrev:iboy skrev:MariaGL skrev:iboy skrev: det kyllingepålæg kan der være kyllingefilet pålæg?
Alt kyllingepålæg vil jeg mene er bedre end den spegepølse du har gang i.
sådan noget som dette:
Og ellers er en dåse tun jo også altid godt
Så må jeg jo lige hen til den lokale netto og kigge
Eller pålæg af kalkun og skinke er heller ikke helt dumt. Eller æg.
Og Rejer er også mums, men koster så også en formue, men på den anden side er kg.prisen den samme som for weightgainer, så hvis du har råd til det ene har du vel også til det andet![]()
Der er bare så meget lækkert, billigere og noget mere nærende mad, end WG!

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 30 gæster