
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag

Keobs skrev:Hey!
Når jeg presser de sidste to reps ud af min biceps træning, svajer jeg tilbage i ryggen.
Er det skadeligt/ikke skide godt? Og skal jeg køre bevidst cheat i stedet eller hvordan?
På forhånd tak
Kasper


Lau skrev:Som Kasper pointere, så er det netop cheat reps, når du svejer i ryggen mens du curler. Spørgsmålet om det er skadeligt eller ej anhænger i stor grad af hvor meget du svejer bagud. Det vil aldrig være optimalt er sveje for meget!
Hvis du synes at du svejer for meget, kunne du overveje en af de andre curl variationer, hvor dine arme/ryg bliver låst mere fast og cheat ikke rigtig er muligt.



Keobs skrev:Jeg svajer så det kan mærkes langs rygsøjlen, ikke noget der gør ondt, men irriterer og gør ryggen "træt"..
Jeg har ikke mulighed for preacher, da jeg træner hjemme, men jeg tror bare jeg går lidt ned i vægt.
Tak for svar!
. Hellere tage flere rigtige end at fucke din rygsøjle op




Spaghetti skrev:Stil dig så du læner dig op af en væg eller en dør med ryggen, evt. Helt op af. Det hjælper osse hvis man har tendens til at svinge med albuer osv under curls:)



Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 4 gæster