
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag

Macdoody skrev:Hello.. Har lige et program til vurdering + supplerende spørgsmål.
Jeg kører lige pt. dette FB-program:
Squat
Dødløft
Bænkpres
BOR
Pull-ups
DB Inc. bænk
Calf raise
Military
Lateral raise
Shrugs
Curls
Dips
Har ændret lidt. BOR skal altså med, vil jeg mene
Jeg overvejer at smide BOR ind, er bare bare bange for at det ender med for mange øvelser. Kan man evt. variere det så man får smidt nogle forskellige øvelser ind fra gang til gang (ja selvfølgelig, men hvad er optimalt?) - eller det bedre at køre disse faste øvelser i eksempelvis 8 uger, for så at skifte ud?
Der bliver kørt 5x5 i de tre store og progressionen i de mindre øvelser bliver 3x8, 4x8, 4x10 og til sidst 4x12.




Macdoody skrev:Det er bare helt vildt mange øvelser IMODet tager noget længere tid når jeg skal køre 5x5 i de store - senere hen kommer der også 4 sæt i de små? Er bange for det bliver overkill?

Lasse7280 skrev:Macdoody skrev:Det er bare helt vildt mange øvelser IMODet tager noget længere tid når jeg skal køre 5x5 i de store - senere hen kommer der også 4 sæt i de små? Er bange for det bliver overkill?
Det vil jeg ikke mene det er, Du kan godt undvære shrugs og måske calves raise. Jeg ville beholde demDet er svært at læggen til vækst og et par sæt shrugs mener jeg er nødvendigt. Ellers ser et normalt fullbody vel sådan der ud. Ellers prøv med et 2-split. Bryst, for og midt skuldre og triceps og den anden dag ben, ryg, biceps og bagskuldre og nakke og mave.

Bay skrev:Squat
Dødløft
Bænkpres
Pullups
Military
BOR
Dips
Back to basic - så kan man altid tilføje lidt iso efter behov.

tiMR skrev:Bay skrev:Squat
Dødløft
Bænkpres
Pullups
Military
BOR
Dips
Back to basic - så kan man altid tilføje lidt iso efter behov.
Kan du give nogle eksempler på hvilke iso øvelser det kunne være?

Monkeyjuice skrev:tiMR skrev:Bay skrev:Squat
Dødløft
Bænkpres
Pullups
Military
BOR
Dips
Back to basic - så kan man altid tilføje lidt iso efter behov.
Kan du give nogle eksempler på hvilke iso øvelser det kunne være?
eks. leg extensions, lår curls, db curls etc.?

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 22 gæster