Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1317
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1314

Følg bodybuilding.dk på

Cut eller bulk ?

Udskriv emne


Træning for større muskler og/eller en mere veltrænet krop

Tilbage til Fitness & bodybuilding





Hej BB.
Jeg har et problem, som jeg har tænkt meget over på det sidste. Har også prøvet at søge omkring, men synes ikke jeg kan finde nogle svar som er helt præcist efter mit spørgsmål, men:

Jeg er ca. 183 cm og vejer omkring 81 kg. Desværre er min fedtprocent ret høj (omkring 17-18%). Synes ikke selv jeg er tyk, vil ikke sige jeg er trimmet overhovedet, men ser ikke mig selv som tyk.. Men nok om det .. Mit mål er at opbygge muskelmasse, og blive trimmet. Jeg vil ikke være kæmpe stor, men bare meget markeret. Jeg er lige begyndt at træne igen efter en lang pause, og synes det går rigtig stærkt fremad, både med træningen men også med udseendet (størrelsen på mine arme osv.) Men mit spørgsmål er så: Vil det bedste være at dyrke en masse motion (løb osv.) nu, og på den måde sænke min fedtprocent og derefter begynde at øge muskelmasse eller bør jeg holde mig i kcal overskud og stige i muskelmasse og derefter cutte?

Håber der er nogen der kan hjælpe mig på vej :)
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 10
Tilmeldt: 26. jul 2007, 14:46
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 120.00
- Squat: 95.00
- Dødløft: 140.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Det er umuligt at svare på... smid et billeder op, så kan vi nemmere vurdere det for dig :wink:
Brugeravatar
Månedens skribent: September 2007
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 13339
Tilmeldt: 15. dec 2006, 20:23
Geografisk sted: København
 
Træner her: Tårnby Styrkeløfter Klub
Fitness World Lyongade
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 120.00
- Squat: 140.00
- Dødløft: 220.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (5)
Kostplan: Vis kostplan



Umiddelbart, ud fra dine oplysninger, så ville jeg sige du skulle bulke lidt mere.
Grunden er at 183 og 81kg ikke er meget hvis du har en fedtprocent på 18%. Lad os sige du kommer ned og rammer en BF på 10%, hvilket er ret realistisk uden at man behøver være fanatisk.
Så kommer du til at ligge på ca. 73kg, og med en højde på 183cm er det faktisk ikke ret meget.

I stedet ville jeg nok bulke til jeg lå på ca. 85-87kg, helst et clean bulk så din fedtprocent i værste fald bliver stabil, og måske endda falder lidt (hvis du primært øger muskelmassen, og din fedtmasse er forholdsvis stabil, så vil din overall fedtprocent jo falde), og så derefter cutte i en måned eller to.

Det er naturligvis en personlig preference hvilken krop og fysik man går efter - personligt synes jeg lean'n'cut fungerer bedre end bulky, men dermed sagt skal der også være lidt kød på kroppen før du kan blive pænt ripped.

L.
Brugeravatar

 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 182
Tilmeldt: 18. maj 2009, 19:52
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
- Squat: 80.00
- Dødløft: 130.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Et lean bulk er rigtig svært med en fedtprocent på 18%.. :wink: Det er jo et valg du selv skal tage, det er din krop, og dig der skal være tilfreds, jeg var bare fra mig selv, at jeg ikke ville have det godt med at have en fedtprocent på en 18 stykker, personligt synes jeg, at jeg selv er pænest når jeg ligger omkring 10-14% ... Det er dig selv der skal der skal være tilfreds, men hvis jeg var dig, havde jeg måske lige smidt 6-8 kg, og så tage den derfra :)
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 1058
Tilmeldt: 21. dec 2007, 00:22
 
Træner her: Fjerritslev Motioncenter
Fitness World Aalborg
Skovsgård motionscenter
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 160.00
- Squat: 185.00
- Dødløft: 240.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Hvis jeg var dig ville jeg starte med, at cutte til du har en BMI på 22. Det vil sige cutte ned til 74 kg. ca.

Derefter ville jeg påbegynde bulk.
What noice annoyes an oyster most? A noicy noice annoyes an oyster most!
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 262
Tilmeldt: 25. apr 2009, 11:37
Geografisk sted: København
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 90.00
- Squat: 110.00
- Dødløft: 110.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Min logik er at det er lettere at bulke når han er i overskud, end at cutte og så vende det igen. Så for at minimere stress på kroppen, ville jeg bulke lidt videre inden cut.

Og det er ikke svært at lave et lean bulk selv ved 18%, men det bliver naturligvis ikke så lean som hvis man ligger på 8-10%.

Min erfaring var at efter et kraftigt cut var det svært at vende kurven - jeg forsøger at bulke op nu, og det tager lidt tid før kroppen vender sig til at ligge i overskud igen.

K.
Brugeravatar

 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 182
Tilmeldt: 18. maj 2009, 19:52
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
- Squat: 80.00
- Dødløft: 130.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Hvis fedtprocenten er omkring 18, så ville jeg cutte ned.
Thomas Bay
Idrætsfysioterapeut og fysisk træner
Indehaver af Sport112.dk, FysioDanmark Holstebro og FysioDanmark Videbæk
Brugeravatar
Månedens skribent: Februar 2007 Månedens skribent: Marts 2007
 
Reputation point: 25
 
Indlæg: 32988
Tilmeldt: 4. jan 2007, 12:13
Geografisk sted: Holstebro
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 150.00
- Squat: 200.00
- Dødløft: 250.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Jeg ligger også på en relativ høj fedt procent, 20% stykker. Jeg har valgt at begynde at bulk nu her, så lean som muligt. Men det er mere af psykologiske årsager, jeg har cuttet i et halvt år nu, og har smidt 12 kilo og ca 7-9 % fedt. Men jeg synes det er demotiverende ikke at kunne mærke en fremgang i træningen, så derfor har jeg valgt at bulke og cut lidt frem til jul, for derefter at cutte til sommer.

Så det kommer an på hvor du er henne og hvad dine mål er, hvis du lige er gået igang med at træne igen, kan det være at kroppen har bedre betingelser for at vokse, så er det bare med at bulke igennem, du skal jo ikke på stranden før til sommer :lol:
"Man, there is nothing like working out and lifting weights, building your muscles around some other men, who are not gay." -Pastor Jody Trautwein (Gay converter) From the movie Brüno

http://www.bodyman.dk :: http://www.bodylab.dk :: http://www.streetman.dk
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 247
Tilmeldt: 20. jul 2008, 16:18
Geografisk sted: Roskilde
 
Træner her: FitnessDK Roskilde
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 62.50
- Squat: 115.00
- Dødløft: 115.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tusind tak for svarene alle sammen :) Dejligt at få så mange profesionelle svar.. Jeg har overvejet meget at bulke videre, som nogen af jer skriver, men alligevel føler jeg også, at jeg gerne vil smide noget fedt inden, da jeg, som i også fortæller, kan få en mere clean bulking periode. Har besluttet mig for at smide en 5-6 kg, og derefter begynde at bulke igen. Men endnu engang, tusind tak for svarene :)

/danni
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 10
Tilmeldt: 26. jul 2007, 14:46
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 120.00
- Squat: 95.00
- Dødløft: 140.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Fitness & bodybuilding




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 48 gæster