K.G skrev:Merodium skrev:K.G skrev:Hej...
Jeg har det egentligt lidt mærkeligt med dette emne, for på den ene side siger jeg til mig selv,- Lad dem tage skidtet og de følger det evt. kan få ved misbrug og samtidigt, nej de skal ikke have lov ! for de ødelægger den del af konkurrencen hvor der er ærlige og udopede sportsfolk som brænder for deres sport, hvad enten det er vores eller andre sportsgrene.
Jeg syntes det er synd at det har fået den udvikling at man i dag næsten er nød til at dope sig for at komme til tops og jeg må sgu ærligt indrømme at de navne der nævnes tidligere i tråden efter mit skøn ikke er kønne at se på, jeg syntes det er for meget, men samtidigt ved jeg godt at der ligger års træning bag den krop de har nu, men hvis de har taget krudt, ja så snyder de jo kun sig selv i den lange ende.
I den anden ende ligger der økonomi i det salg der er i krudt, det er nok ikke små penge vi snakker om og det syntes jeg er forkasteligt !! Så hellere lovliggøre det og få styr på den kriminalitet der er i forbindelse med salg af disse ting, jeg ved godt at det vil aldrig ske og ligeledes vil efterspørgslen blive ved at være der, desværre !!
Doping ødelægger måske andre sportsgrene, men hvis du synes det ødelægger bodybuilding, kan du tænke over at sporten trods alt har været ødelagt i snart 50 år.
Der har været gennemgående brug af præstationsfremmende midler siden 70'erne, måske så tidligt som 60'erne, så det er næppe en udvikling der er kommet de sidste 10 år.
Hvorfor synes du de snyder sig selv? De går efter et mål og ved hvad der skal til for at nå det. Det en en bevidst handling; det er jo ikke fordi de regner med at gå helskindede fra forløbet når de rammer 60?
at er man nød til at fylde sig med skidt og kanel for at nå et mål, så skal man stoppe med at dyrke sport, blot min mening....
Der er vi helt enige, hvis man har sådan et mål, som indbefatter at man skal at proppe sig med diverse medikamenter, burde man søge professionel hjælp
Sikker på at man kan få hjælp til det forvrænget billedet man har af sig selv, mindre værds komplekser er udbredt, folk føler aldrig de kan blive store nok.
Når man først er kommet ind i et brug af disse sager, går det hen og bliver en psykisk afhængig, hele deres identitet ligger i kroppen, som så smuldre den dag de stopper igen med brugen.
For mange handler det også om at få opmærksomhed, det at blive set, og ikke overset, der er krudtet også en kort sigtet løsning, måske får deres selvværd et boost af at kroppen forandres, man føler sig uovervindelig, hvem har ikke set de unge bumsede "mænd" med franskbrød under armene, som evindelig puster sig op i centret så snart de er startet på kur.
At nogen har gjort BB til deres levebrød er en anden sag, men eftersom at meget meget få kan leve af denne " sport " er det nok ikke lige den vej man skal vælge at ligge sine kræfter.