Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 59096 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er Thomasfsc

Vores medlemmer har i alt skrevet 2044958 indlæg i 98504 emner

3 nye indlæg i dag


Online
I alt: 557
Medlemmer: 3
Skjulte: 2
Gæster: 552

Følg bodybuilding.dk på

Kost på SU

Udskriv emne


Kosten og dens betydning for optimale resultater

Tilbage til Kost & kosttilskud





Hej bb.

Jeg har et kæmpe problem. Jeg har trænet i et par år men har aldrig rigtig spist ordentligt samtidig. Dette vil jeg dog lave om nu da jeg vil cutte (195 cm, 95kg, ~18 fedt%), men mit store problem er pengene. Jeg er på SU, men har været heldig at indgå en aftale med min mor om, at jeg får de madpenge som hun bruger på mig om måneden, og så kan jeg købe min egen mad. jeg har regnet mig frem til at jeg skal bruge omkring 70 kr./dagen uden aftensmad og proteinpulver, og så er jeg nok alligevel 200 kcal fra det jeg burde være.

Mit spørgsmål er så om det kan være rigtigt at det koster så meget? Jeg kan oplyse at det er meget billige madprodukter jeg har brugt.
Deruderover påstår min mor at hun kun bruger 1.000 kr. på mig om måneden inklusiv aftensmad, syntes selv det lyder af meget lidt, men kan dette være rigtigt?
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 137
Tilmeldt: 26. sep 2011, 22:43
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Du burde imo godt kunne cutte 15 kroner / dagen af, hvis du handler korrekt ind.


Det kan vel godt passe hun bruger 1000 på dig om måneden, eftersom hun laver mad til flere mennesker er det lettere at spare i budgettet.
Brugeravatar
 
Reputation point: 20
 
Indlæg: 2700
Tilmeldt: 25. feb 2011, 01:23
Geografisk sted: Odense
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Der er mange tråde om det, men personligt bruger jeg mellem 2000 kroner og 2500 kroner om måneden på mad.
Brugeravatar

Chef-moderator
 
Reputation point: 470
 
Indlæg: 22459
Tilmeldt: 2. nov 2009, 15:49
Geografisk sted: Århus
 
Træner her: Crossfit Copenhagen - Spartan Mentality CrossFit
Fitness Studiet Østergrave
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 117.50
- Squat: 155.00
- Dødløft: 210.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (8)
Kostplan: Vis kostplan



Vil tro jeg bruger 70-75 kr om dagen inkl. tilskud.
Life is what YOU make IT
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 597
Tilmeldt: 24. apr 2012, 20:46
Geografisk sted: Højbjerg
 
Træner her: Fitness World Viby
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 130.00
- Squat: 150.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



jeg bruger vel 2000-2500 om måneden.. De fleste ting jeg køber er.. Jeg kigger bare tilbuds aviser igennem, handler stort ind vejer maden ind så der er til flere dage af gangen, fryser det ned og tager det op jeg nu engang skal bruge...
pump it ! pump it up!
Brugeravatar
 
Reputation point: 110
 
Indlæg: 2231
Tilmeldt: 28. mar 2006, 13:21
Geografisk sted: Køge
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 120.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Asomugha skrev:Du burde imo godt kunne cutte 15 kroner / dagen af, hvis du handler korrekt ind.


Det kan vel godt passe hun bruger 1000 på dig om måneden, eftersom hun laver mad til flere mennesker er det lettere at spare i budgettet.


Syntes ellers jeg har prøvet at gøre mit bedste, det er satme svært at lægge en god kostplan for få penge!
Altså vi snakker lidt æg og mælk til morgen, 2 tortilla wraps med 100g kylling i i alt plus salat osv, dernæst en dåse tun med lidt mere salat, tomat, solsikkeolie og sådan lidt, en dåse makrel inden workout, en dåse efter sammen med shake og banan og til aftenen 100g hytteost og lidt agurk. Det giver ca. 70 kr., og så mangler der stadig aftensmad..

Nogen forslag til hvor jeg kan lave det billigere? er klar til at prøve alt!
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 137
Tilmeldt: 26. sep 2011, 22:43
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Kig efter kød der er sat ned pga. nærtstående udløbsdato. Del det op i portionsstørrelser og frys ned. Så er der meget at spare.
Brugeravatar
 
Reputation point: 75
 
Indlæg: 2371
Tilmeldt: 26. nov 2011, 19:33
 
Træner her: The Gym
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



asdda skrev:
Asomugha skrev:Du burde imo godt kunne cutte 15 kroner / dagen af, hvis du handler korrekt ind.


Det kan vel godt passe hun bruger 1000 på dig om måneden, eftersom hun laver mad til flere mennesker er det lettere at spare i budgettet.


Syntes ellers jeg har prøvet at gøre mit bedste, det er satme svært at lægge en god kostplan for få penge!
Altså vi snakker lidt æg og mælk til morgen, 2 tortilla wraps med 100g kylling i i alt plus salat osv, dernæst en dåse tun med lidt mere salat, tomat, solsikkeolie og sådan lidt, en dåse makrel inden workout, en dåse efter sammen med shake og banan og til aftenen 100g hytteost og lidt agurk. Det giver ca. 70 kr., og så mangler der stadig aftensmad..

Nogen forslag til hvor jeg kan lave det billigere? er klar til at prøve alt!


Hvorfor tortilla wraps ?

Hvorfor ikke ris/pasta/kartofler ? spar pengene på salat og køb frosne grøntsager ?
Life is what YOU make IT
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 597
Tilmeldt: 24. apr 2012, 20:46
Geografisk sted: Højbjerg
 
Træner her: Fitness World Viby
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 130.00
- Squat: 150.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



syntes også det lyder som om du kan gøre det meget billigere !

morgenmad:
100 gr havregryn + ½ mælk = 3 kr

snack: 200 gr. kylling, ½ pose frostgrønt, pasta = 17 kr

Frokost: Tun, pasta, frostgrønt = 17 kr

aftensmad: samme som snack bare med 5-6 kr. ekstra guf i form af lidt salsa eller lign = 23 kr.

og så er der lige rum i budgettet til at have 3 stk. frugt = 3 kr.

det er 60 kr. om dagen som nemt kan gøres til 50 hvis du skifter kylling ud med tun i snacken og bruger ketchup i stedet for salsa..
Brugeravatar
 
Reputation point: 10
 
Indlæg: 931
Tilmeldt: 12. mar 2008, 14:51
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 140.00
- Squat: 160.00
- Dødløft: 155.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Blunt skrev:syntes også det lyder som om du kan gøre det meget billigere !

morgenmad:
100 gr havregryn + ½ mælk = 3 kr

snack: 200 gr. kylling, ½ pose frostgrønt, pasta = 17 kr

Frokost: Tun, pasta, frostgrønt = 17 kr

aftensmad: samme som snack bare med 5-6 kr. ekstra guf i form af lidt salsa eller lign = 23 kr.

og så er der lige rum i budgettet til at have 3 stk. frugt = 3 kr.

det er 60 kr. om dagen som nemt kan gøres til 50 hvis du skifter kylling ud med tun i snacken og bruger ketchup i stedet for salsa..


Og så er der endda også plads i budgettet til en pose fredags-slik når man skal se disney sjov! :woot:
Brugeravatar
 
Reputation point: 25
 
Indlæg: 1076
Tilmeldt: 5. jan 2012, 16:15
Geografisk sted: 7500
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 145.00
- Squat: 200.00
- Dødløft: 230.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Blunt skrev:syntes også det lyder som om du kan gøre det meget billigere !

morgenmad:
100 gr havregryn + ½ mælk = 3 kr

snack: 200 gr. kylling, ½ pose frostgrønt, pasta = 17 kr

Frokost: Tun, pasta, frostgrønt = 17 kr

aftensmad: samme som snack bare med 5-6 kr. ekstra guf i form af lidt salsa eller lign = 23 kr.

og så er der lige rum i budgettet til at have 3 stk. frugt = 3 kr.

det er 60 kr. om dagen som nemt kan gøres til 50 hvis du skifter kylling ud med tun i snacken og bruger ketchup i stedet for salsa..


Hvor mange kcal er der der?
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 1915
Tilmeldt: 21. aug 2011, 22:11
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 104.00
- Squat: 145.00
- Dødløft: 187.50
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Mini-Arnold skrev:
asdda skrev:
Asomugha skrev:Du burde imo godt kunne cutte 15 kroner / dagen af, hvis du handler korrekt ind.


Det kan vel godt passe hun bruger 1000 på dig om måneden, eftersom hun laver mad til flere mennesker er det lettere at spare i budgettet.


Syntes ellers jeg har prøvet at gøre mit bedste, det er satme svært at lægge en god kostplan for få penge!
Altså vi snakker lidt æg og mælk til morgen, 2 tortilla wraps med 100g kylling i i alt plus salat osv, dernæst en dåse tun med lidt mere salat, tomat, solsikkeolie og sådan lidt, en dåse makrel inden workout, en dåse efter sammen med shake og banan og til aftenen 100g hytteost og lidt agurk. Det giver ca. 70 kr., og så mangler der stadig aftensmad..

Nogen forslag til hvor jeg kan lave det billigere? er klar til at prøve alt!


Hvorfor tortilla wraps ?

Hvorfor ikke ris/pasta/kartofler ? spar pengene på salat og køb frosne grøntsager ?


Skal jo cutte, så skal ikke have pasta, ris og kartofler mest derfor. 1 wrap med det hele koster omkring 12 kr
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 137
Tilmeldt: 26. sep 2011, 22:43
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Blunt skrev:syntes også det lyder som om du kan gøre det meget billigere !

morgenmad:
100 gr havregryn + ½ mælk = 3 kr

snack: 200 gr. kylling, ½ pose frostgrønt, pasta = 17 kr

Frokost: Tun, pasta, frostgrønt = 17 kr

aftensmad: samme som snack bare med 5-6 kr. ekstra guf i form af lidt salsa eller lign = 23 kr.

og så er der lige rum i budgettet til at have 3 stk. frugt = 3 kr.

det er 60 kr. om dagen som nemt kan gøres til 50 hvis du skifter kylling ud med tun i snacken og bruger ketchup i stedet for salsa..


Hvad med pasta, det må jeg da ikke få under cut? altså tænker at der er mange gode alternativer. Ellers kan det da gøres nemmere, det har du da ret i
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 137
Tilmeldt: 26. sep 2011, 22:43
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Du kan roligt spise pasta/rugbrød/kartofler/ris under cut, bare ikke i samme mængder som under bulk. Tortilla mætter ikke særligt godt i forhold til kcal., synes jeg.
Brugeravatar
 
Reputation point: 75
 
Indlæg: 2371
Tilmeldt: 26. nov 2011, 19:33
 
Træner her: The Gym
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



asdda skrev:
Mini-Arnold skrev:
asdda skrev:
Asomugha skrev:Du burde imo godt kunne cutte 15 kroner / dagen af, hvis du handler korrekt ind.


Det kan vel godt passe hun bruger 1000 på dig om måneden, eftersom hun laver mad til flere mennesker er det lettere at spare i budgettet.


Syntes ellers jeg har prøvet at gøre mit bedste, det er satme svært at lægge en god kostplan for få penge!
Altså vi snakker lidt æg og mælk til morgen, 2 tortilla wraps med 100g kylling i i alt plus salat osv, dernæst en dåse tun med lidt mere salat, tomat, solsikkeolie og sådan lidt, en dåse makrel inden workout, en dåse efter sammen med shake og banan og til aftenen 100g hytteost og lidt agurk. Det giver ca. 70 kr., og så mangler der stadig aftensmad..

Nogen forslag til hvor jeg kan lave det billigere? er klar til at prøve alt!


Hvorfor tortilla wraps ?

Hvorfor ikke ris/pasta/kartofler ? spar pengene på salat og køb frosne grøntsager ?


Skal jo cutte, så skal ikke have pasta, ris og kartofler mest derfor. 1 wrap med det hele koster omkring 12 kr


Tortilla er squ mere carb-dense end de andre ting og de mætter ikke specielt godt - ikke engang fuldkorn
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 1915
Tilmeldt: 21. aug 2011, 22:11
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 104.00
- Squat: 145.00
- Dødløft: 187.50
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



selv på su og er udeboende uden udeboende su, fordi mine forældre kun bor 17km væk hver i sær. se min kostplan, bruger omkring 1000-2000 pr. md. det kan variere. (dog køre jeg bulk hele året. er ectomorph, kan ikke tage et gram fedt på)

man skal arbejde for at få hvad man vil have her i livet.

men som nævnt køb alt i storkøb og på tilbud, del det op i portioner og frys det ned. så spare de en helvedes masse penge. derudover skal du kun handle ind 1 gang i ugen ( og hold dig til det).
It's not whats on the scale, it's whats in the mirror
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 224
Tilmeldt: 9. jan 2008, 21:26
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



jeg har regnet mig frem til at jeg skal bruge omkring 70 kr./dagen uden aftensmad og proteinpulver, og så er jeg nok alligevel 200 kcal fra det jeg burde være.


Så har du regnet meget forkert ihvertfald i forhold til hvad jeg kan gøre det for :)

Har lige overlevet en måned for under 750 kroner, med et par små supplies fra mor <3 .

Du skal købe råvarer og forberede din mad selv. Det er langt billigere. Kig på kg prisen. gerne udregn kroner pr kalorie så du er helt sikker.

Nå ja, for behjælpelighedens skyld får du hvad jeg almindeligvis skriver på min indkøbsseddel:
Mælk
Æg
Havregryn
Oksekød (høj fedt% det er billigst)
Dåsetomater og tomatpure
Pasta
Ris
Kylling
Rugbrød

Salat + pebberfrugter og diverse frugt/grønt på tilbud.

Nå ja og så er der jo brugt noget mel og sukker også til de gange jeg har lavet pandekager..



Og det var kun den første måned overstået, der skal smides penge i en masse "nyinvesteringer". Jeg forventer at næste måned bliver billigere.
De fleste af de madvarer jeg laver gemmer jeg så til næste dag. Laver stort set altid "for meget".

Håber det kan hjælpe :)
 
Reputation point: 5
 
Indlæg: 107
Tilmeldt: 19. jul 2008, 04:16
 
Træner her: Olympia-Gym
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Det vigtigste - hvis man skal leve billigt - er en fryser og et jatak til reklamer på postkassen.

Ganske ofte kan man købe billigt ind hvis man bruger lidt til på at planlægge sine indkøb - f.eks. har Netto ofte gode søndagstilbud hvor det eneste der kræves er at man står tidligt op og daffe der ned når de åbner - I søndags var det 500/400g fiske/laksefars til 15,- og så er det da bare at smide 10 pakker på frys - og for et par uger siden var det kyllingeinderfilet 400g uden lage til 20 bobs -.

Ellers er der storíndkøb - 3000g kyllinge inderfilet uden lage fra Føtex i denne uge til 199,- - en håndfuld fryseposer og lidt god køkkenhygiejne - så er det bare at pakke om i dagsportioner og fryse ned.

Steder som Føtex m.fl. har også ofte tilbud på kød - et stor oksesteg til under 100,- - den kan skæres op i dagsklumper og fryses og så bruges til f.eks. hakkebøf - og det smager 10x så godt som det kokød de normalt sælger og er dobbelt så frisk når du hiver det ud af din fryser og hakker det.

Min lokale fiskepusher sælger hele laksefileter til 65,- pr.kg. - og dem køber jeg et par stykker af og skærer dem i passende stykker og ned i min fryser.

Stor indkøb - tilbud og så ellers lave gigantgryder med forskelligt frysemad er vejen frem

Så en time i selskab med en stabel tilbudsaviser - lidt planlægning plus en stor fryser (den tjener sig hurtigt ind) og der er mange penge at spare hver måned.

Mangler du ideer så er der en million gratis opskrifter op nettet.

Bag dit eget brød og spar masser af penge - kan du ikke hitte ud af det - så køb f.eks. en god rugbrødsblanding på tilbud til 10-15,- - følg opskiften - tilsæt ekstra kerner og du har over 2 kg. rugbrød til under 20,- kr. - og så tager det kun få minutter at klaske det sammen.

Grønt er også billigt - kik efter tilbud og smid en masse i dine gryderetter eller smid en broccoli til 6,- (5-600g) eller lign. op på tallerken sammen med dit kød (der var øko. gulerødder på tilbud i søndags 1 kg. til 5,-).

Jeg ved godt at nogle syntes det er lidt tanteagtigt at kikke igennem tilbudsaviserne men man kan spise som en konge for få kr. hvis man bare lige kikker sig for og så ellers har sig en god fryser og hvorfor betale for meget når det nu vrimler med tilbud.

Jeg gå stadigvæk og hygge mig med de 50 dåser John West tun jeg købte for en mnd. siden til 10,- pr. dåse og selvom jeg har halvdelen tilbage så køber jeg vildt ind næste gang de er på tilbud til 10-12,- i f.eks. Netto
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 146
Tilmeldt: 19. feb 2012, 14:53
Geografisk sted: København
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Vitus skrev:Du kan roligt spise pasta/rugbrød/kartofler/ris under cut, bare ikke i samme mængder som under bulk. Tortilla mætter ikke særligt godt i forhold til kcal., synes jeg.


+1 - det er da noget vrøvl at du ikke må få ris/pasta/kartofler under cut. Prøv lige og tjek hvordan de professionelle bodybuildere spiser op til konkurrence og så kom med det postulat en gang til :)
Life is what YOU make IT
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 597
Tilmeldt: 24. apr 2012, 20:46
Geografisk sted: Højbjerg
 
Træner her: Fitness World Viby
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 130.00
- Squat: 150.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Du kunne evt. også spare proteinpulveret væk, hvis du er i stand til at få nok protein i løbet af dagen gennem din mad.
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 34
Tilmeldt: 29. okt 2012, 11:53
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 80.00
- Squat: 140.00
- Dødløft: 160.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Bwana skrev:Jeg ved godt at nogle syntes det er lidt tanteagtigt at kikke igennem tilbudsaviserne men man kan spise som en konge for få kr. hvis man bare lige kikker sig for og så ellers har sig en god fryser og hvorfor betale for meget når det nu vrimler med tilbud.


Hvis du ikke orker at kigge alle aviserne igennem har vi jo her på BB.dk en fremragende tilbudsguide hver uge! :dope:
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 6
Tilmeldt: 2. jan 2010, 18:05
Geografisk sted: glostrup
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 120.00
- Squat: 115.00
- Dødløft: 162.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Humlex skrev:
Bwana skrev:Jeg ved godt at nogle syntes det er lidt tanteagtigt at kikke igennem tilbudsaviserne men man kan spise som en konge for få kr. hvis man bare lige kikker sig for og så ellers har sig en god fryser og hvorfor betale for meget når det nu vrimler med tilbud.


Hvis du ikke orker at kigge alle aviserne igennem har vi jo her på BB.dk en fremragende tilbudsguide hver uge! :dope:


Det har de - men ikke alt er med - men skal man lige have et hurtigt overblik så er BBs guide absolut god
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 146
Tilmeldt: 19. feb 2012, 14:53
Geografisk sted: København
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Rasmus Pedersen skrev:Du kunne evt. også spare proteinpulveret væk, hvis du er i stand til at få nok protein i løbet af dagen gennem din mad.


Proteinpulver er faktisk billigt i forhold til hvad du får pr. portion kontra andre fødevarer, så det er nok ikke der jeg ville spare mine penge på en bodybuilding kostplan.
Life is what YOU make IT
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 597
Tilmeldt: 24. apr 2012, 20:46
Geografisk sted: Højbjerg
 
Træner her: Fitness World Viby
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 130.00
- Squat: 150.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Mini-Arnold skrev:
Rasmus Pedersen skrev:Du kunne evt. også spare proteinpulveret væk, hvis du er i stand til at få nok protein i løbet af dagen gennem din mad.


Proteinpulver er faktisk billigt i forhold til hvad du får pr. portion kontra andre fødevarer, så det er nok ikke der jeg ville spare mine penge på en bodybuilding kostplan.


Ikke den store forskel på prisen nej, men lidt er der. Og efter min mening ville det være bedre at få ens proteiner igennem ens mad frem for at drikke en shake. Tror også det skaber bedre fokus omkring den mad du spiser, så det måske er lettere at indtage det rigtige.
- Kan selvfølgelig godt se fordelene ved det mht. til cut, hvor det kan være svært at få proteiner nok vs. kalorier
Sidst rettet af Rasmus Pedersen 29. okt 2012, 15:07, rettet i alt 1 gang.
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 34
Tilmeldt: 29. okt 2012, 11:53
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 80.00
- Squat: 140.00
- Dødløft: 160.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Bwana skrev:Min lokale fiskepusher sælger hele laksefileter til 65,- pr.kg. - og dem køber jeg et par stykker af og skærer dem i passende stykker og ned i min fryser.


Det er ikke for at stjæle topic, men hvor i alverden ligger denne fiskepusher? Ham vil jeg meget gerne besøge! De fiskeforretninger jeg har i lokalområdet tager alle 90+ /kg! :-(

Sælger han andet billigt fisk..? :)
 
Reputation point: 5
 
Indlæg: 171
Tilmeldt: 25. jun 2012, 16:21
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Drik noget mælk man, 400-600 kalorier (alt efter hvilken mælketype du er til) for 4 kroner? ;)
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 262
Tilmeldt: 10. sep 2011, 17:11
 
Træner her: Fitness World
Ultimate Gym
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 140.00
- Squat: 170.00
- Dødløft: 200.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



rubo skrev:
Bwana skrev:Min lokale fiskepusher sælger hele laksefileter til 65,- pr.kg. - og dem køber jeg et par stykker af og skærer dem i passende stykker og ned i min fryser.


Det er ikke for at stjæle topic, men hvor i alverden ligger denne fiskepusher? Ham vil jeg meget gerne besøge! De fiskeforretninger jeg har i lokalområdet tager alle 90+ /kg! :-(

Sælger han andet billigt fisk..? :)


I Kbh. NV - hans fiskebil står ved Føtex (Nørrebro station) hver dag og han har kun fisk :wink:
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 146
Tilmeldt: 19. feb 2012, 14:53
Geografisk sted: København
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Bwana skrev:
I Kbh. NV - hans fiskebil står ved Føtex (Nørrebro station) hver dag og han har kun fisk :wink:


Super tak! :-D men tænkte nu også mere på om han solgte andre slags billige fisk? :)
 
Reputation point: 5
 
Indlæg: 171
Tilmeldt: 25. jun 2012, 16:21
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



rubo skrev:
Bwana skrev:
I Kbh. NV - hans fiskebil står ved Føtex (Nørrebro station) hver dag og han har kun fisk :wink:


Super tak! :-D men tænkte nu også mere på om han solgte andre slags billige fisk? :)


Det gør de - jeg hev blot laks frem - men de har et pænt bredt udvalg til billige penge.

Gider man at skærer sine fisk op - så kan man få hele laks til 45,- pr. kg. og f.eks. torsk til 60,- (ca.) - men rødfisk - sild - hornfisk - makrel - sardiner osv. har de også plus mange flere....

Bor man i København så kan man tage 5A - 4A - 350 - 66 - 69 samt S-tog lige til døren (bilen :D )

Jeg var lidt skepsis første gang jeg så hans priser - men det er superfriske fisk og han har udsolgt hver dag - så der er friske fisk dagligt.
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 146
Tilmeldt: 19. feb 2012, 14:53
Geografisk sted: København
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Bwana skrev:Det vigtigste - hvis man skal leve billigt - er en fryser og et jatak til reklamer på postkassen.

Ganske ofte kan man købe billigt ind hvis man bruger lidt til på at planlægge sine indkøb - f.eks. har Netto ofte gode søndagstilbud hvor det eneste der kræves er at man står tidligt op og daffe der ned når de åbner - I søndags var det 500/400g fiske/laksefars til 15,- og så er det da bare at smide 10 pakker på frys - og for et par uger siden var det kyllingeinderfilet 400g uden lage til 20 bobs -.

Ellers er der storíndkøb - 3000g kyllinge inderfilet uden lage fra Føtex i denne uge til 199,- - en håndfuld fryseposer og lidt god køkkenhygiejne - så er det bare at pakke om i dagsportioner og fryse ned.

Steder som Føtex m.fl. har også ofte tilbud på kød - et stor oksesteg til under 100,- - den kan skæres op i dagsklumper og fryses og så bruges til f.eks. hakkebøf - og det smager 10x så godt som det kokød de normalt sælger og er dobbelt så frisk når du hiver det ud af din fryser og hakker det.

Min lokale fiskepusher sælger hele laksefileter til 65,- pr.kg. - og dem køber jeg et par stykker af og skærer dem i passende stykker og ned i min fryser.

Stor indkøb - tilbud og så ellers lave gigantgryder med forskelligt frysemad er vejen frem

Så en time i selskab med en stabel tilbudsaviser - lidt planlægning plus en stor fryser (den tjener sig hurtigt ind) og der er mange penge at spare hver måned.

Mangler du ideer så er der en million gratis opskrifter op nettet.

Bag dit eget brød og spar masser af penge - kan du ikke hitte ud af det - så køb f.eks. en god rugbrødsblanding på tilbud til 10-15,- - følg opskiften - tilsæt ekstra kerner og du har over 2 kg. rugbrød til under 20,- kr. - og så tager det kun få minutter at klaske det sammen.

Grønt er også billigt - kik efter tilbud og smid en masse i dine gryderetter eller smid en broccoli til 6,- (5-600g) eller lign. op på tallerken sammen med dit kød (der var øko. gulerødder på tilbud i søndags 1 kg. til 5,-).

Jeg ved godt at nogle syntes det er lidt tanteagtigt at kikke igennem tilbudsaviserne men man kan spise som en konge for få kr. hvis man bare lige kikker sig for og så ellers har sig en god fryser og hvorfor betale for meget når det nu vrimler med tilbud.

Jeg gå stadigvæk og hygge mig med de 50 dåser John West tun jeg købte for en mnd. siden til 10,- pr. dåse og selvom jeg har halvdelen tilbage så køber jeg vildt ind næste gang de er på tilbud til 10-12,- i f.eks. Netto



Et rigtig godt indlæg.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 14
Tilmeldt: 3. okt 2012, 13:40
Geografisk sted: Odense
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan


Næste

Tilbage til Kost & kosttilskud




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 2 gæster