Ignoratios skrev:Selvom jeg er kæmpe fan af Dan John kan man ikke komme udenom, at han er lige så dogmatisk uvidenskabelig som dig. Dan John er super-minimalist når det komme til træningstilgang. Dette er givetvis styrken i hans tilgang, men det er heller ikke altid den mest hensigtsmæssige tilgang.
Du vurderer på baggrund af en post, at jeg er uvidenskabelig? Hvis du læste nogle af mine tidligere posts, vil du se at jeg ofte underbygge mine påstande med henvisninger til studier eller relevant teori. Jeg skriver ikke, at alle unilaterale øvelser i alle situationer er et dårligt valg, hvilket vil være en påstand der i den grad kræver at blive underbygget. Nærmere tvært imod forsøger jeg at tydeliggøre at unilaterale øvelser er forbundet med mange fordele i forskellige situationer. At jeg anbefaler mambomanu at fokusere på variationer af basisøvelserne frem for isolationsøvelser er en subjektiv vurdering, som ikke desto mindre ikke er så usædvanligt et råd. Desuden er det ligeledes en subjektiv vurdering, hvorvidt det er en god ide at anbefale begyndere rack pulls og box squat med mere. Hvor er din dokumentation for at det er helt "hovedløst" at anbefale dette? Ved du nok om konteksten til at vurdere at det er hovedløst?
Succesfulde coaches som eksempelvis Joe Defranco der træner NFL-spillere, supplerer i høj grad med unilaterale øvelser i sine programmer. Eric Cressey og Mike Robertson, nogle af de trænere der faktisk har lidt at rykke med, er kæmpe fortalere for unilaterale øvelser særligt med henblik på forebyggelse af skader, glute-aktivering, udligning af styrkediskrepans osv. Hvilke coaches tænker du på?
Joe Defranco roser bulgarian split squat for øvelsens evne til at udvikle fleksible hip flexors, udbedre eventuel ubalance i benene og ramme glutes og indersiden af quadriceps blandt andet i The vertical jump - Advanced speed and strength methods. Han bruger også bulgarian split squat (eller andre unilaterale benøvelser) blandt andet i sit Westside for skinny bastards program på lower body-dagen efter et max effort lift. Mambomanu kan - og gør også - bruge bulgarian split squat i sit fullbody program, men det er her jeg anbefaler mere fokus på basisøvelser i et fullbody program, fremfor at have 10 forskellige isolationsøvelserne hvert pas.
Du skriver at Eric Cressey og Mike Robertson bruger unilaterale øvelser med henblik på forbyggelse af skader, hvilket er en af de fordele jeg fremhæver ved unilaterale øvelser, men som du i det tilfælde betegner som "mundgylle".
Jeg forsøger så vidt muligt at underbygge påstande og undgå at give råd, når jeg mener jeg ikke har noget at bidrage med. Det værende sagt, så mener jeg, at det er vigtigt at balancere brugen af science-based viden og learning by doing, når vi snakker vægtløftning. Videnskab har i høj grad sin plads, men der er også nogle der tager det for langt i forbindelse med træning. Du bliver ikke stor af at læse samtlige papers der bliver udgivet. Jeg opfatter det især som et stort problem, at for mange mennesker - uden relevant uddannelse til rent faktisk at forstå forskningen og de begrænsninger der er en del af den - sidder og læser et abstract og fortolker på baggrund af dette uden at læse hele paperet og forsøger at anvende det i praksis og som bevis for en påstand uden egentlig at forstå helheden. Jeg vil lige tilføje, at det ikke er et angreb på dig personligt på nogen måde, det er mere en generel tendens. Har du ikke adgang til hele paperet og besidder du ikke en relevant uddannelse mener jeg, at man bør lade andre mere kvalificerede personer stå for fortolkningen. Ulempen ved dette og den anden side af sagen er at dette kan lede til at man blindt følger andres råd. Dette er selvfølgelig også et problem. Det er derfor jeg taler om en balance. Hvad der undrer mig, er hvor mange der rent faktisk ignorere de personer, der kan fremvise faktiske resultater i form af styrke eller en god form og foretrækker at lytte til en person på 50kg i en hvid kittel. En smart person vil altid vurdere om given forskning og det forbundne data kan understøttes og relateres til real-life erfaringer.
Der er en forskel på broscience, som oftest forbindes med knap så smarte personer, og at lytte til en erfaren styrkeløfter eller bodybuilder, der har sig selv at fremvise som resultat. Og igen vil jeg pointere, at jeg ikke ser mig selv som en sådan person, der har et resultat i ryggen, det er igen en hypotetisk tanke. Rigtigheden af broscience kan altid diskuteres, men rigtigheden af videnskabelig fremstillet viden kan lige så debateres. Dette skal selvfølgelig ikke ses som et forsøg på at retfærdiggøre manglende dokumentation for påstande eller som et forsøg på at betvivle videnskab, men en tankegang hvor alt skal være videnskabeligt dokumenteret for at virke er lige så fejlbehæftet som den diametralt modsatte tankegang.
Stærk i hvad? Squat eller split squat? Hvordan træner du squattets bevægmønster ved partiel squat, og bør en nybegynder virkelig squatte supramaximale vægte fra pins eller til box?
Lad os sige en "nybegynder" ikke må squatte fra pins eller til box eller dødløfte fra over knæene. Hvornår må jeg, med din velsignelse, fremover anbefale folk sådanne variationer? Hvilke kriterier mener du, der skal være opfyldt, for at jeg fremover må anbefale det? Og har du nogen dokumentation for at de påstande er relevante og udtømmende? Ja, nu stiller jeg det lidt på højkant. Men igen er det en subjektiv vurdering. Træningserfaring har uden tvivl indflydelse på ens evne til at løfte og restituere fra det uden skader. Men der er en utal af andre elementer der spiller ind også. Er han igang med og er han ved at have styr på og en forståelse for squat og dødløft, kan jeg ikke se hvad der skulle være farligt ved at anbefale variationer eller så småt begynde at benytte lidt mere avancerede teknikker.