Men en af mine venner er 100% overbevidst om at man får pænere muskler af at køre 12 gentagelser i diverse øvelser. Fx biceps curls, hvor jeg selv kører 3*8 kører han (kan ik huske sættene) men 12 gentagelser (med lavere vægt selvfølgelig end hvis han kørte 3*8). Hans begrundelse er at man får pænere muskler af det. At muskelfibrene sætter sig pænere???
Han mener at hvis man kører det på mine måde bliver man bare "pumpet" altså uden den cuttede version.
Jeg tror han har glemt alt om fedtet. At med sådan en øgning af muskelmasse kommer der også en del fedt med som bare skal cuttes af
Spørgsmålet her lyder: Kan i komme med en god forklaring på det så jeg kan få ham til at forstå det ikke fungerer sådan!








!