
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag














SandyFrink skrev:Som en (halv) omvendt pyramide.



Thomas Jagd skrev:SandyFrink skrev:Som en (halv) omvendt pyramide.
Nemlig. Hvis pyramide træning skal være effektivt, så skal det være halve omvendte pyramider. Går man den anden vej er der en lang række negative ting forbundet hermed.

Thomas Jagd
Pyramidetræning er en virkelig dårlig måde at strukturere sine sæt på. Når du når til de sæt som har det største vækstpotentiale, så er træthedsakkumulationen og affaldsstofsdannelsen så stor, at det har en meget markant indflydelse på hvor meget vægt du kan anvende i de tungeste sæt. Zatsiorsky nævner i hans bog "Science & Practice of Strength Training", at russerne droppede pyramidetræning helt tilbage i 50'erne, fordi de fandt ud af at der var langt mere effektive måder at strukturere sæt/reps på. Dermed ikke sagt, at man ikke kan få gode resultater med det. Der er bare langt bedre måder at gøre det på.
Nathan Jones skrev:At this point, we can only conclusively look at muscle growth on a large scale and say that picking things up and putting them down a lot makes muscles get bigger.




august skrev:Thomas Jagd skrev:SandyFrink skrev:Som en (halv) omvendt pyramide.
Nemlig. Hvis pyramide træning skal være effektivt, så skal det være halve omvendte pyramider. Går man den anden vej er der en lang række negative ting forbundet hermed.
Jeg er indforstået med hvad halve omvendte pyramide træning er, men det ville være rart hvis en af jer gad uddybe, denne lange række negative ting en almindelig pyramide træning forårsager.
Ydermere hvorfor er den halve omvendte bedre.
Jeg har lyst til at skrive på forhånd tak, men det er jo ikke sikkert i svarer![]()
Mvh august



Histologen skrev:Hvis de tunge sæt er med vægte på 85-90 % RM , er det vel nødvendigt med mindst 2 opvarmningssæt med fex. henholdsvis 70% og 80% .-Så er spørgsmålet , hvormange tunge sæt , der er optimalt for den enkelte atlet , og om man herefter skal køre back-off sæt med 80%-70%-60% .
Jeg tror det var sidste år , jeg noterede et af Thomas Jagds egne træningsprogrammer omregnet til %RM : En onsdag fex. var det Floor presses med 7 sæt a 2-3 reps med stigende progression således :50%RM-66%-72%-78%-83%-89%-97% afsluttet med 5 back-off sæt a 2-3 reps med ca. 80%RM .- Er det så en slags pyramidetræning ??




Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 60 gæster