ThomasNielsen skrev:splintie skrev:Vitus skrev:splintie skrev:Nej netop

Kan se der er flere der har misforstået mig. Må hellere rette indlægget
Jeg forstod det godt!
Nurhh mange tak

Lige inden mit tidligere link bliver tabt i mængden reposter jeg det:
http://stronglifts.com/how-to-master-the-deadlift/Er disse pointers noget værd ?

Der er nogle fine pointers, ja. Prøv at læs de forskellige pointers igennem og tag ned og træn dødløft næste gang du er i centeret. Herefter kan du med rette gå over artiklen igen en gang eller to efterfølgende inden du tager ned og træner, for at se om du får det hele med.
Tror også det er et spørgsmål om at komme igang. Jeg kan f.eks. mærke min Squat bliver bedre og bedre for hver gang jeg er i centeret.
Efter hver træning evaluerer jeg på min teknik og ser om der er noget der halter. Om jeg stiger lige, om mine knæ går ind eller ud, åndedræt osv.
Det er bare om at gøre det samme med min Dødløft.
Er samtidig lidt skræmt over at komme igang med den. Kan huske da jeg Squattede første gang. Trappetrin o.lign. var killer den efterfølgende uge, samt det gjorde ondt at sætte sig på toiletbrættet når man sku ******.
Kunne forestille mig at toilet episoden kommer til at ske igen med dødløft

Men der er ikke andet for end at bide det i sig og komme igang med "rigtig" træning!
Mange tak for svaret
