Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69706 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050015 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 2090
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 2088

Følg bodybuilding.dk på

Ugen Der Gak Uge 21 / 2010

Udskriv emne


"Ugen der Gak", "Månedens skribent" samt "Interview af en Bruger"

Tilbage til Reportager m.m.





Billede

Live fra Aalborg Vestby, der stadig slikker sine åbne sår. Karneval er ikke noget der rammer én ubemærket.

Denne UDG er en jeg glæder mig til at skrive, det er nemlig min trejde. Jeg er så at sige "pissed of and ready for round three" (imponade til jer fanger referencen).
Men hvad skal jeg mon berette om? Jeg tror jeg vil berette om beretninger. Mere specifikt marathon-beretninger:
Wingman i team cardio itself, Legend, har nemlig løbet med i Cph Marathon. Og det beretter han om:

Legend skrev:Først og fremmest, tak til Jesper Hansen, han er en god dreng.

Det var en dejlig tur, også selvom jeg tabte 2x energigel undervejs. Mine anstrengelser i forbindelse med carbloading gav pote og jeg havde slet ingen sukker cravings da jeg kom i mål.

Pre-race tanker:
På anbefaling af internet-guruz SandyFrink har jeg de sidste 14 dage være på en temmelig konservativ dosis test. 1000mg om dagen, er ifølge oraklet "good for ze marathonz". På dagen tog jeg desuden nogle cheque drops. Det var meget ANABOLIC!

Observationer fra første halvdel af turen:
Der var en idiot der råbte "hold kæft hvor er i seje - kæmp videre" efter ca. 1½km. Jeg håber ikke der var nogen der kæmpede allerede der. I det hele taget et lidt underligt sted at være tilskuer.
Ellers gik det stille og roligt derudaf, mit knæ begyndte at gøre ondt efter ca. 12km og det blev det så ved med resten af turen. Det var ikke så rart, men jeg tænkte tilbage på den samatale jeg havde med RK dagen før. Det var en god samtale af den slags hvor jeg holder enetale og han nikker. Jeg fortalte om at gøre ting eller at lade være, at tage beslutninger og føre dem ud i livet.
Vi kom blandt andet indover Dybbølsbro og Vesterbro, det fik mig til at tænke på min tidligere kammerat Stål, der virkelig vidste hvordan man skulle presse sig selv helt til kanten. Desværre var hans "sport" hårde stoffer - han døde af en overdosis for nogen år siden, den store idiot. Han var en god dreng, men havde mange spøgelser og opførste sig tit som en idiot. Jeg tænker tit på ham når jeg er i det område hvor han huserede, den stakkels junkie.
Da vi nåede 21km mærket var der en fyr bag mig der sagde "så starter løbet" - jeg vendte mig om og smilte til ham. Jeg smilte i det hele taget meget. Det var en dejlig tur. Som den eneste i feltet ryddede jeg også op efter mig selv. Jeg smed alle mine papkrus i skraldespande.

Omkring 25 kunne jeg godt mærke at jeg havde lavet lidt. Mit knæ drillede stadig, og jeg havde en gel for lidt i forhold til min plan (som endda var blevet reduceret med en gel lidt før start). Jeg var dog på vej op til min søster, som stod på østerbro og var glad. Det gjorde mig meget glad. Østerbro var i det hele taget mit sted. Nærmest alle jeg kender der var ude (som jeg spottede) stod på Østerbro mellem 30 0g 36km. Perfekt tidspunkt.
Ved Dag Hammerskjølds Alle stod min søster, hun stod igen ved Trianglen, i Fælledparken stødte jeg på Hansen, som så glad og lidt fuld ud og min søs var ved Trianglen igen på vejen tilbage. Hun har taget et par fine billeder. Disse billeder kommer dog ikke op her på siden, som direkte følge af det misbrug der har været af andre brugeres billeder.
På Øster Alle tænkte jeg at nu havde jeg hilst på alle, og iførte mig mit ANABOLIC HEADBAND fra IRONMIND ENTERPRISES! Ca. 500m efter jeg havde gjort det, sad Michael og Katrine og klappede. Dem blev jeg godtnok glad for at se. De er virkelig dejlige.
Hvis der nogensinde er nogen der fortæller mig at der er 6km fra Østerbro til Bryggen, så slår jeg dem ihjel, med de bare hænder. Jeg kvæler dem. Strangulerer dem, river hovedet af dem og drikker deres blod. Fuck hvor var der langt.
Det var også heromkring mine tider begyndte at skride. Jeg havde håbet på at kunne splitte negativt (løbe anden halvdel hurtigst) men omkring 30 gik jeg fra at ligge lige omkring 5 min/km over hele turen og op på 5:04 ca. Jeg har ikke kigget på mine tider endnu, da jeg ikke gider tænde den anden computer. Fra omkring 36 skred jeg yderligere. Det sidste stykke var hårdt, meget hårdt. Folk der siger at når man er over 35 skal man jo bare lige hjem, de skal holde deres kæft på en meget vild måde. SRSLY!
Folk kollapsede left and right - jeg så omkring en håndfuld hvis ikke flere der tog "dirtnaps" som det hed da jeg spillede MMO. Det var temmelig vildt at se på.
Jeg glemte at stoppe min egen tid da jeg kom over stregen, det var dumt - jeg må kigge på den senere. Jeg har den officielle tid mistænkt for at være startet da startsskuddet gik og altså ikke da jeg passerede start. Vi stod og ventede små 5 minutter før vi kom afsted.
Min officielle tid var som Biiver nævner, 3.39 (det regner jeg i hvert fald med, har ikke selv tjekket).
Kort efter målstregen var der en der snerrede helt vildt af en af de frivillige fordi han ikke lige kom hen til ham med Powerrade, eg tog en kop til ham og forklarede ham at hvis han nu spurgte pænt og lod være med at være en idiot ville det nok gå nemmere. Det var han lidt rystet over. I målområdet var der flere folk der pev. Svaghed er en meget dominerende egenskab i nutidens samfund. Jeg drak mine 2x 9g p/36g c satchets blandet op med vand, spiste to kanelgifler, en rip-off Twix og ditto Bounty, hev gaffatapen af mine brystvorter og skred op til metroen. Jeg gik fra Nørreport og hjem (lige ved runddelen) for at få strukket benene lidt. Det var dejligt.

Nu skal jeg være stærk og lave sjove ting. Jeg skal nyde at træne frit igen. Det bliver skønt.
Først vil jeg dog gerne lige slutte denne fase af med en lille "thank you" list in no particular order:
Hansen - god stil at se dig i Parken - det er jeg virkelig glad for. Det var en god hjælp på et svært tidspunkt.
MBS: For motivation og hjælp til at overkomme den mentale barriere jeg havde.
Biiver&Kæmper: For de søde sms'er (jeg kunne dog godt have undværet billederne....:mrgreen:)
Alle drengene @ The Gym: fordi i hver eneste dag er med til at rykke overliggeren. Det er altid inspirerende at træne med så stærke mennesker omkring sig.
Balboa: Igen en god motivator og e-friend - noget så simpelt som en besked betyder meget.

Jeg har sikkert glemt noget, men jeg gider ikke skrive mere. Jeg vil spille x-box.
Vi snakkes ved friends.


Tid = 3.39

Hans beretning er både meget hardcore og meget emotional. Bid venligst mærke i den følelsesladede tributing han udviser til flere af medlemmerne herinde. Det er hjerteskærende.

Legend er dog ikke den eneste der har løbet marathon og berettet om det: Linnéa, Poul Hansens bedre anaboliske halvdel, er også med på den grille. Der er dog kun tale om et halvmarathon (staves "marathon" med "h"?). Men tager man med i beregningen af hun er pige, særdeles anabolisk, og svensker, må man nok anderkende at det er også er en fin præstation.

Linealba skrev:Beretning fra Göteborgsvarvet 22. maj 2010

Så har jeg overlevet mit første officielle halvmarathon :) Göteborgsvarvet, med sine +52.000 deltagere, er verdens største halvmarathon og i år var der 41 forskellige nationer som deltog. Der blev slået diverse PR's i form af varmeste dag for løbet siden det startede for 31 år siden, flest deltagere, flest kolapsede og indlæggelseskrævende løbere samt den hurtigst løbede tid; vinderen kom i mål efter 1 time, 1 minut og 9 sekunder! :?
Der var flere end 100 som kolapsede og blev bragt til sygehus, 61 krævede indlæggelse og 5 blev lagt på intensiv.

Nå, men min tur var slet ikke fuldt så dramatisk :)

Kom til Göteborg i fredags og mødte en vild værme som næsten mindede om den som var i Spanien sidste år. Vildt trykkende og det var som om luften stod helt stille, samt med en gassende sol. Både mig og min storebror var ret bekymrede for at det ville holde i sig til den næste dag, da ingen af os rigtigt fået op vanen for at løbe i det varme endnu. Selv om løbetræning inde på båndet i Powergym bestemt ruster én til at løbe i varm, tyk luft :D

Der kom heldigvis lidt regnvejr til aften, men slet ikke nok til at det gav helt slip. Den næste morgen var det varmt allerede fra vi stod op og når mig og Poul gik for at hente min nummerskilt og chip, var vi begge ved at dø i solen, allerede kl. 10 om formiddagen.

Kl. 14.44 var det tid for mig at starte og på det tidspunkt var luften faktisk blevet en anelse bedre, ikke fuldt så trykkende :thumpup: Dog stadig væk meget varmt, så jeg nåede lige en tur forbi apoteket for at købe en solfaktor 20, før jeg skulle ud.

Når man som første gang stiller op til et løb og ikke har en officiel tid at vise frem, bliver man jo placeret i de bagerste starthold. Så mit hold var også en rigtigt god blanding af folk og den første kilometer bestod mest af små løbetrin, så stop og gå, små løbetrin, stop og gå; der var nemlig alt for mange mennesker til at man kunne løbe om dem let og elegant. Til sidst var det som at jeg var kommet forbi de mest langsomme i min gruppe og sigtede mig ind på to kvinder fra et advokatfirma i Danmark, som måtte agere mine fartholdere den næste kilometer, da jeg ved at jeg er meget god til at køre for hårdt på i starten.

Her efter tænkte jeg at det måtte være den opværmning, nu skulle jeg prøve at knatte på! Så bliver jeg omløbet af en kvinde som var højgravid! Hun kunne sgu ikke løbe hurtigere end mig, tænkte jeg, så besluttede mig for at hun nu måtte blive min fartholder.

Efter 2 km kom så den første bakke og den gravide kvinde spurtede fra mig uden de store problemer, hvorimod jeg kunne konstatere at jeg nu ikke længere var i Danmark... Puha, når jeg kom til toppen, skulle jeg lige få lidt luft igen og allerede der begyndte jeg også mærke den gassende sol. Første vandstation var dog først efter 5,5 km og den var meget efterlængtet!

Efter første vandstation, følte jeg mig pludselig ret frisk igen og nu skulle jeg igang! :dope:

Nu var det Älvsborgsbron som stod på tur - en laaaaaaaang stigning op og helt uden skygge. Til gengæld gør den flotte udsigt, at man glemmer alt om at det er hårdt og når man lige rundet toppen, venter også en laaaaaang heldning nedaf :D



Der efter kørte det bare, syntes jeg, frem til cirka 8 km, hvor mine fødder begyndte at fortælle mig at jeg ikke var vant til at løbe på asfalt. Det var jo også forventet på en måde og det var heller ikke så slemt igen.... endnu...

Så kom vi til den næste bro, efter cirka 11 km. Den var betydeligt mere modbydelig end den første, da den har en meget mere langsom stigning og så er man på det tidspunkt også meget mere træt. Så var det her at folk begyndte at drutte omkuld og ligge som guldfisk, kippende efter luft med en flot grå kulør i hovedet. Det stakkels medicin personalet løb som tosser frem og tilbage langs bron for at se til alle dem som kolapsede.

Efter bron, skulle man løbe Avenyn op og ned. Nu var det at mine fødder VIRKELIG begyndte at gøre ondt, så ondt så at det var det eneste jeg kunne tænke på. Nu var der 5 km tilbage, så det var jo ingenting! Skulle bare lunte mig i mål...

...når der var 3 km tilbage, var det dog overhoved ikke til at holde ud. På det tidspunkt var jeg også begyndt at få de der små synsforstyrrelser som jeg ofte får når jeg presset mig længe nok, så tænkte at nu går jeg sgu en stund.

Det blev til en gåtur frem til der var cirka 1,5 km tilbage, hvor jeg til sidst besluttede mig for at nu skulle jeg i hvert fald løbe siste stykket! Så langsomt luntende, tog jeg mig i mål. Desværre blev jeg snydt for min "moment of glory spurt", da jeg ikke var sikker på hvor selve mål det var. Vi havde løbet igennem et flertal af store buer de sidste 600 m og så kunne jeg nu se en bue som var lidt mindre end de andre - så den kunne ju ikke være mål? Mål-buen skal sgu være KÆMPE stor! Men det var den så og det fattede jeg først 50 meter før, så nåede lige at få klemt en lille spurt af :D

Her efter af sted og hente min medalje, banan og kex choklad! Mmmm, den smagt godt!

Storebror var startet i et felt længere tilbage, så mig og Poul gik hjem for at forberede middagen i mellemtiden; gourmet entrecote, kartoffelbåde, rødbedesalat med manchego ost og god rødvin. Det smagt rigtigt godt ovenpå den tur!

All in all så var det en meget fed oplevelse, jeg kan godt forstå at Varvet er så populært et halvmarathon. Turen er fantastisk flot og stemningen langs spåret er også dejlig. Så det er bestemt et løb jeg anbefaler til dem som vil prøve kræfterne med en lidt længere tur, men som mig, ikke er til de hele marathon :wink:

Min tid? Ved det ikke helt sikkert, men tror at jeg endte på cirka 2 timer og 40 minutter... så slet ikke noget fantastisk, men nu her bagefter, ved jeg jo også hvad jeg gjorde forkert;

1. Ikke løbetrænet nok på asfalt
2. Ikke løbet lange distancer nok tilskrækkeligt mange gange op til start.
3. Er for fed :roll:

Så det vil jeg gøre bedre næste år :) Nogen som vil holde mig selskab?


Tid = 2.40

Bagefter nød hun en "KEX" chokolade-bar... Lyder ikke helt så svensk som hotdog med rejesalat, men derimod tror jeg stadig det er meget anabolisk!

Billede

Den notoriske SandyFrink, hvis sjældne billeder trades i PB's som var det heroin af pureste slags, har også noget at berette. Det trejde rige endte nemlig ikke med nationalsocialismens fald, det har blot rykket sig videre til fitness markedet, i form af Familien Danmarks med yndede hardcore training facility 101 - Fitness World. "Life in plastic, it's fantastic" (ikke megen imponade hvis du fangede denne reference. Men jeg er da glad for at du stadig læser med)

SandyFrink skrev:Hvad havde I regnet med. Det svarer til at klage over maden hos McDonald's. McDonalds er for gastronomi hvad Fitness World er for træning - nemlig lort.
Lort finder man almindeligvis mest i kloakker, måske anvendt på markeder i form af gødning, men i tilfældet med Fitness World har man formået at samle - ganske omfattende - mængder af rent lort, møve det ind i nogle tilfældige, hvidt-malede lokaler, smidt et skilt på hvor der står "FITNESS WORLD", og markedsført det som værende et fitness center, et produkt til forbrugere.
Det er dog ikke et fitness center der er tale om, der er dog tale om et slags et center - nemlig et sted som er center for lort.
Man kunne godt undre sig over hvordan i alverden det kunne ske - "how did that happen?" - men forbrugere er jo som oftest inkompetente og dumme. Folk der træner i Fitness World er som oftest ingen undtagelse. Ligesom uduelige amerikanere sidder og æder sig selv ihjel og bruger deres hårdttjente penge på et forfærdeligt discount-produkt som er McDonald's, så flokkes uduelige danskere til Fitness World for at aflevere deres penge for at købe lort. Og hvad mere er, mange af lemmingerne aner slet ikke, at der er tale om lort. Det er et kæmpe, men ganske enkelt, bedrag, men undre nogen - det kan det ikke. Der er jo en grund til, at brugtbilsforhandlere florerer. One born every minute. Det opsummerer ganske vel over 80% af klientellet hos Fitness World, viser mine erfaringer.
FitnessDK fjernede håndvægte over 36 kg. Fitness World havde gjort det samme, havde de indkøbt tungere end det plastiklort de har stående på 36 kg. Det er en bevidst reduktion af kvaliteten af de produkt der tilbydes forbrugeren. Tøv en kende - sig mig lige, hvordan er det at markedsaktørerne bevidst kan komme afsted med at reducere kvaliteten af produktet, og folk klapper alligevel med deres små, uduelige hænder? Jo, det er fordi folk er nogle får. Og nogle dumme af slagsen. Folk er nogle dumme, dumme får. Hvis man havde det rette lydudstyr, så kunne mindst 3/4 af alle samtaler og synspunkter udvekslet omkring træning og træningsfaciliteterne hos & i Fitness World oversættes til MÆÆÆH! MÆÆÆH! og BAAAH BAAHH!
Det kan nu alligevel imponere mig, at trådstarten har været så uanende om, at han befandt sig omgivet af lort. Det plejer mennesker ellers hurtigt at kunne identificere, eksempelvis ved at blive suspenderet ned i en kloak. Man behøver ikke opholde sig mere end et minut eller to i et givent "Fitness" "World" "center" for at kunne se for dig helt præcist hvordan en række scenarier vil udspille sig. Dødløfter du mere end 70 kg, så larmer du for meget - ud med dig. Du må ikke larme. Du må i øvrigt heller ikke træne. KEEP IT CLEAN!. Behøver man virkelig se disse slags ting ske før man ved det er sådan landet ligger? Er det virkelig så svært at kigge rundt på de uduelige plastikhåndvægte (som sjovt nok er fuldkommen overdimensioneret så folk kan føle sig ekstra stærke, de bruger trods alt "de tungeste håndvægte i centeret"), de uduelige cykel-saddel ikke-justerbare bænkpres set ups, de helt ubrugelige 10.9 kg sekundavare træningsstænger der bøjer ved mere end 80 kgs belastning, de ugidelige trænings"instruktører" med deres sorte "keep it clean!"-tekstpåtrykte size S poloer, behøver man virkelig se på et enkelte, tilstedeværende "squatrack" - i tilfældet af der overhovedet er et - som vil brase sammen ved en belastning over 140 kg, og i processen rimeligvis taget livet af udøveren, for at vide, at det her - det er ikke et center som tillader træning?

Det er ikke en gåde, men så er det alligevel. Hvis jeg fylder en spand med lort og skriver "guld" på den, ja den kan folk jo godt gennemskue. Lort får jo ikke værdi bare fordi man kalder det guld, mere end en Peugeot bliver til en Cadillac fordi ejeren ynder at kalde sit kæreste eje sådan. Men hvordan kan Fitness World så slippe afsted med at udbyde lort af så fæl karakter, kalde det "Fitness", og folk FLOKKES dertil? Hvordan kan folk der har nogen som helst aspirationer omkring deres træning virkelig bringe sig selv til den skam, at affinde sig med det monstrøse, ustandselige lorteorgie der er Fitness World?
Man skulle tro at ledelsens arrogance ville give bagslag. Men nej, det er ikke tilfældet. "Fjerner de træningsudstyr for at forringe vores i forvejen helt utroligt ringe træningsmuligheder? Fint med mig!" "Photoshopper de en i forvejen tynd tøs anorektisk tynd og bruger hende i deres reklamer for at tiltrække folk på at sælge en forskruet kropsselvopfattelse? Fint med mig!" "Vælger Fitness World bevidst sikkerhedsmæssigt og øvelsesudførelsesmæssigt uforsvarligt træningsudstyr? Fint med mig!" "Ansætter Fitness World bevidst mindre kvalificere instruktører fremfor mere kvalificerede? Fint med mig!" Fitness World kan tilsyneladende stå med kanoner der skyder lort og bare bombardere de lemmingske forbrugere, og de æder det råt. Der er snart ikke grænser for hvad fitnesscentre kan introducere af lort, ikke blot forbliver de ustraffet - næ, de belønnes, i form af medlemstilflugt. Prøv selv at se. Fitness World popper op alle vegne. De opkøber de små, gode centre der er tilbage, og overbyder alt og alle med deres endeløse stime af lort. Jeres håndvægte forsvinder. Jeres stænger forsvinder. Jeres maskiner forsvinder. Jeres muligheder forsvinder. Hvordan kan folk være så blinde at se det foregår? Det kaldes menneskelig natur. Der er jo også en grund til at Adolf Hitler blev stemt til magten.
Fitness World er Adolf Hitler. Man siger holocaust endte med det 3. Rige, men Fitness World skamforpuler og massevoldtager og likviderer alt der hedder gode træningsmuligheder i Danmark i Holocaustiske proportioner, og med samme, ondskabsfulde, egennytteoptimerende kalkule. Fitness World vil eje og have hele verden med deres hovmod, arrogance og helt utroligt uhensigtsmæssige forretningsmetoder og spekulation i det dumme fårs simple forstand. Men folk er nogle uduelige får, og der er en masse sandhed til udsagnet, at et folk fortjener dets diktator. Ligesom Spanien bakkede op om Franco, så bakker danskere op om Fitness World. Vil I se den skyldige? Gå over og kig i spejlet.

MVH
SandyFrink valued bb.dk member
Sandy for President


*Jeg tager intet ansvar for søndags-depressioner, som følge af FW'ere der har læst Sandy's indlæg.

Alt her på boardet har dog ikke været alenlange beretninger. Der har også været plads til sjov og ballade/spøg og skæmt/tant og fjas/øl, fisse og hornmusik.

Således udvikler TheDane en formel for hvordan man udregner den korrekte mængde salt til et æg. Rocket science fra sin bedste side:

The Dane skrev:Jeg bruger denne formel til at udregne hvor meget og hvorledes min salt skal distribueres på maden.

S*A/(L*10)+T*0,01 = F

S = Saltkorn : 1 er for meget fint salt, og 5 er for det rigtig grove.
A = Areal i cm^2: Hvor stor er den givne mad.
L = Liquid : Hvor flydende er retten. 1 for fast, 5 for meget flydende.
T = Typen af mad : Chokolade kræver for eksempel ikke meget, hvor fersk kød skal have ret meget. Dette inddeles også fra 1-20

F = Fingerspidser salt.

Tager vi en normal makrelmad (T = 8) med normalt fint salt (S=2) på et stykke rugbrød der er 8*8cm dvs 64cm^2 og det får en 2'er på L skalaen.

2*64/(2*10)+8*0,01 = 6,48 Fingerspidser salt


Kocemba laver practical jokes med Nelli Dellies.

Kocemba skrev:
blåcykel skrev:Nellie dellies er gode, men pas på med at spise for meget. Damn, jeg fik ondt i maven sidst jeg fortærede en halv pose

Lidt OT, men..
Nellie Dellies er i den grad en dræber. Bildte engang en kammerat ind, at der var en konkurrence kørende på youtube om hvem der kunne spise 3 poser hurtigst, han sprang med begge ben i fælden, og om natten vågnede han op med ekstreme mavekramper, og han beskrev det selv som om han skulle føde en baby ud i gennem navlen ! Good fun:




Og Xiva er så bekymret for Cykelmyggen Egons kaffedrikning at han har smidt redaktionen en PM om dag. > 40 kopper pr uge, er også downright nasty.

Cykelmyggen Egon skrev:
Xiva skrev:
jeg kunne tydeligt mærke at jeg ikkerigtig havde fået noget at spise inden træning


Siger du efter, at du muligvis har sat en PR :mrgreen:

Det staves Yates Row, jo.

Jeg kom til at tænke på en ting, som jeg sidder her, med min egen kop kaffe. Hvor meget kaffe drikker du ca. på en uge, ville dit gæt være? :mrgreen:


hehe ja det virker sgu lidt dum, men jeg plejer også at køre lidt singles inden de reelle worksets, så jeg tror det var her jeg hentede den ekstra energi, til en lille volumen PR :D

jaaaaa hmmmmm :-k vil du have det i m3 eller kopper :D

lad os antage at jeg træner 6 dage om ugen(lidt højt sat), og til hver træning drikker gennemsnit 7 kopper(ligeledes lavt sat). så bliver det immervæk 42kopper, lad os sige ~ 40 kopper, det lyder faktisk rimeligt voldsomt :-k det svare ca. til 0,014m3 det lyder knap så voldsomt :D det skal i øvrigt siges at jeg laver rimeligt stærk kaffe :)

skål i kaffe Xiva :drink:


Ellers vrimler det med billeder og film

Krøltoppen Copah latspreader:
Billede

Foodman laver tung squat og heavy ass ugly deadlift:



Dingo sætter PR i BENCHPRESS:
Dingo skrev:
Fredag 28/5 2010
Wheels, delts, pecs, triceps
FOS: 9,6!
PR i bænk , en nybrunet kulør og godt lys hiver altid FOS opad!


BB bænk
5x60
3x80
2x90
1x100
1x105 Tangering af PR
1x110PR +5 kg
1x115PR +10 kg!

Så super nice, havde slet ikke regnet med at få 115 op. Var helt nede og røre brystet


Og Wild-Zyc er ripped som sædvanlig!
Billede

Brutalis er swole som sædvanlig. Men mere nøgen end normalt :?
Billede

Fun fact: Brutalis er opkaldt efter et næsehorn, der var så arrigt at det måtte sendes fra Zoo og hjem til savannen igen.

Koppel fylder 79kg rigtig godt ud!


Mikkel Leicht bænker 240kg!


Og Hammelstrup vender 91kg fra klods. Hvis ikke ordet "girlpower" var en gennemkneppet kliché ville jeg bruge det - i stedet vil jeg gerne bruge følgende ordvalg: "AWESOME".


I samme bølgegang vil jeg nævne Majsen der har vunder Junior VM med 115 kg bænkpres (tag den Dingo :lol: ). "AWESOME". På skrivende tidspunkt er der ikke nogen update fra hende i loggen, men du kan holde øje efter den her:
http://www.bodybuilding.dk/viewtopic.php?f=21&t=24723&start=330

Så har jeg et par opfordringer til jer brugere. Ting som man enten bliver stor, stærk, eller bare gladere af at kigge på.

Macdoody & Xiva's anabolic cookbook har fået en renæsscance! Mange af opskrifterne er nemlig blevet inkorporeret i en ny hjemmeside, der skal gøre det nemt at være anabolisk.
http://bodybuilding.dk/viewtopic.php?p=814025#p814025

Jeg har postet en artikel af Per Bændgaard om hvorfor DU skal drikke mælk:
http://www.bodybuilding.dk/viewtopic.php?f=4&t=36339

Nick9000 skrev:http://www.smaaskridt.dk/?id=10-myter-om-m-lk-og-sundhed

Der har på det seneste været en del debat, om hvorvidt mælk er usundt eller ej.
I artiklen gør Poul Bændgaard op med det meste broscience der florerer om mælk, rundt omkring (:

at mælk skal drikkes i store mængder


Bork har også godter til dig:

Bork skrev:Til alle dem som ikke følger med inde på elitefts så vil jeg sørge for at få læst denne fantastiske artikel:

http://articles.elitefts.com/articles/p ... werlifter/

Virkelig god artikel, som også kan bruges for folk som ikke er styrkeløftere.


Derudover vil jeg gerne henlede opmærksomheden på incognitos artikel om vægtløgtning - http://www.bodybuilding.dk/artikler/styrketraening/olympisk-vaegtloeftning.html - og særligt på denne artikels link til en gratis e-book af Dan John: "From The Ground Up". Gør dig selv en tjeneste og læs den! Virkelig.

Dan John er en af guruerne i det amerikanske træningsrelaterede web-miljø. Han er præst og bruger ikke lang tid på fancy pancy techno-forklaringer, som ofte ikke holder helt vand, hvis man ved lidt mere end ham der har skrevet dem. Han har en baggrund som styrkeløfter, vægtløfter, stærkmand og atletikkaster (kugle, discos osv.) og har været college træner i flere af disse sporstgrene i mange år. Han har nogle fantastiske ”rugbrød og hård træning” betragtninger, som bare holder. ”From the ground up” er en webbog, som handler om vægttræning, primært vægtløftning, men kan bruges til alle facetter af vægttræningen.


http://danjohn.net/pdfs/bp.pdf

Sluttelig har jeg en lille motiverende filmperle til dig. På t-muscle faldt jeg over denne video af Matt Kroc der laver 33x175lbs DB rows. Den bliver du også nødt til at se :wink:



Det var alt for denne uge, jeg håber du (i tilfælde af du stadig læser med) har været underholdt - og ikke mindst har downloadet ovenstående e-book. Læs den nu for fanden!

Der er ikke andet tilbage at sige end:
Sidst rettet af NikolajBach 30. maj 2010, 20:13, rettet i alt 2 gange.
Mvh Nikolaj Bach
Co-Admin på bb.dk
Skribent på bb.dk og bodylab.dk

Støt dem, der støtter os:
Bodyman Bodylab

Personlig træning i Aalborg I Personlig træning Online I Facebook
Brugeravatar
Månedens skribent: Juni 2008
Administrator
 
Reputation point: 675
 
Indlæg: 8990
Tilmeldt: 13. mar 2007, 21:51
Geografisk sted: Aalborg
 
Træner her: SPH GYM
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 50.40
- Squat: 37.00
- Dødløft: 75.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



EJ så sætter jeg endelig en PR i bænk og så ender jeg i UDG med majsen der laver det samme som mig og video af mikkel der laver 125 kg mere end mig... lorte udg :lol:
En blind viking med influenza kan smadre omkring 850 vegetarer
Billede
Bodyman,Bodylab
Brugeravatar
 
Reputation point: 650
 
Indlæg: 25731
Tilmeldt: 12. maj 2007, 09:47
Geografisk sted: Hvidovre
 
Træner her: Workout & Fitness club
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (18)
Kostplan: Vis kostplan



Jeg fylder godt nok ikke meget :D intet billede

Edit: I've got it!

Billede
Sidst rettet af TornadoThomas 30. maj 2010, 21:23, rettet i alt 1 gang.
"Jeg lod de 15 reps kompensere for denne øvelse."
Brugeravatar
 
Reputation point: 150
 
Indlæg: 4652
Tilmeldt: 8. apr 2007, 16:29
 
Træner her: Fitness World Århus
Ultimate Gym
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 150.00
- Squat: 160.00
- Dødløft: 200.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Koppel skrev:Jeg fylder godt nok ikke meget :D intet billede

Hehehehe :D
det ligner bare et statement som det står nu :D
En blind viking med influenza kan smadre omkring 850 vegetarer
Billede
Bodyman,Bodylab
Brugeravatar
 
Reputation point: 650
 
Indlæg: 25731
Tilmeldt: 12. maj 2007, 09:47
Geografisk sted: Hvidovre
 
Træner her: Workout & Fitness club
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (18)
Kostplan: Vis kostplan



Weeeee! Så så man lige mig i UDG! :)

Nick: Maraton kan staves med og uden h på dansk.
Tænk hvis det også var kommet med at jeg dødløftede 201kg en uge efter CPH Marathon. :mrgreen:
Jobs skrev:Du har verdens stærkeste muskler under verdens klogeste hoved.


Jeg har en blog nu!
Brugeravatar
 
Reputation point: 635
 
Indlæg: 11131
Tilmeldt: 30. dec 2009, 23:09
 
Træner her: The Gym
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 17.00
- Squat: 54.00
- Dødløft: 23.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Koppel skrev:Jeg fylder godt nok ikke meget :D intet billede


Meget underligt, nu har jeg forsøgt at indsætte dit billede 2 gange, uden der sker noget :? Betragt det som et statement :lol:
Mvh Nikolaj Bach
Co-Admin på bb.dk
Skribent på bb.dk og bodylab.dk

Støt dem, der støtter os:
Bodyman Bodylab

Personlig træning i Aalborg I Personlig træning Online I Facebook
Brugeravatar
Månedens skribent: Juni 2008
Administrator
 
Reputation point: 675
 
Indlæg: 8990
Tilmeldt: 13. mar 2007, 21:51
Geografisk sted: Aalborg
 
Træner her: SPH GYM
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 50.40
- Squat: 37.00
- Dødløft: 75.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Legend skrev:Weeeee! Så så man lige mig i UDG! :)

Nick: Maraton kan staves med og uden h på dansk.
Tænk hvis det også var kommet med at jeg dødløftede 201kg en uge efter CPH Marathon. :mrgreen:


Jeg syntes du havde fået nok spalteplads allerede (;
Mvh Nikolaj Bach
Co-Admin på bb.dk
Skribent på bb.dk og bodylab.dk

Støt dem, der støtter os:
Bodyman Bodylab

Personlig træning i Aalborg I Personlig træning Online I Facebook
Brugeravatar
Månedens skribent: Juni 2008
Administrator
 
Reputation point: 675
 
Indlæg: 8990
Tilmeldt: 13. mar 2007, 21:51
Geografisk sted: Aalborg
 
Træner her: SPH GYM
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 50.40
- Squat: 37.00
- Dødløft: 75.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Kanon god, og lang udgave nick =D>

Er så beæret over at være med :D Nu håber jeg der er lidt flere der får god gavn af min formel :lol:

Billeder af Sandy? HVOR?!
You know what you want? Wait for it, it's coming!

Click her til højre og kom med ud på eventyr! Billede
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 3310
Tilmeldt: 29. jul 2009, 09:56
 
Træner her: AK Atlas
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 1.00
- Squat: 33.00
- Dødløft: 7.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



The Dane skrev:Kanon god, og lang udgave nick =D>

Er så beæret over at være med :D Nu håber jeg der er lidt flere der får god gavn af min formel :lol:

Billeder af Sandy? HVOR?!


Jeg ligger personligt inde med et og det er jeg helt sikker på min gode ven niels også gør..
Life isn't about waiting for the storm to pass. It's about learning to dance in the rain.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 2021
Tilmeldt: 28. mar 2008, 19:32
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Send til mig!
You know what you want? Wait for it, it's coming!

Click her til højre og kom med ud på eventyr! Billede
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 3310
Tilmeldt: 29. jul 2009, 09:56
 
Træner her: AK Atlas
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 1.00
- Squat: 33.00
- Dødløft: 7.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Nick9000 skrev:
Koppel skrev:Jeg fylder godt nok ikke meget :D intet billede


Meget underligt, nu har jeg forsøgt at indsætte dit billede 2 gange, uden der sker noget :? Betragt det som et statement :lol:

Prøv at sætte det ind i et almindeligt indlæg, jeg har været ude for at samme :)
En blind viking med influenza kan smadre omkring 850 vegetarer
Billede
Bodyman,Bodylab
Brugeravatar
 
Reputation point: 650
 
Indlæg: 25731
Tilmeldt: 12. maj 2007, 09:47
Geografisk sted: Hvidovre
 
Træner her: Workout & Fitness club
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (18)
Kostplan: Vis kostplan



Kæft du er tynd Koppel

God UDG Nick90191283783
Brugeravatar
Månedens skribent: August 2009
 
Reputation point: 302
 
Indlæg: 20081
Tilmeldt: 23. maj 2008, 09:46
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Nick9000 skrev:I samme bølgegang vil jeg nævne Majsen der har vunder Junior DM med 115 kg bænkpres (tag den Dingo :lol: ). "AWESOME". På skrivende tidspunkt er der ikke nogen update fra hende i loggen, men du kan holde øje efter den her:
http://www.bodybuilding.dk/viewtopic.php?f=21&t=24723&start=330

Det var nu godt nok junior VM i bænkpres, hun vandt. Vi har således nu en VERDENSMESTER her på siden. :twisted: :bodyman:
Løft m. udstyr (stævne/træning):
Squat: 172.5 kg/200 kg
Bænk: 107.5/120 kg
Dødløft: 222 kg (DK-rekord + all-time Wilks-rekord i DK)/225 kg (til liga)

https://titansupport.com/
https://www.2xu.dk/
http://www.klinikken-gammeltorv.dk/
Brugeravatar
EliteTeam
 
Reputation point: 5
 
Indlæg: 3482
Tilmeldt: 8. jan 2008, 12:57
Geografisk sted: Kbh S
 
Træner her: Tårnby Styrkeløfter Klub
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 85.00
- Squat: 97.50
- Dødløft: 157.50
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Hoosier skrev:
Nick9000 skrev:I samme bølgegang vil jeg nævne Majsen der har vunder Junior DM med 115 kg bænkpres (tag den Dingo :lol: ). "AWESOME". På skrivende tidspunkt er der ikke nogen update fra hende i loggen, men du kan holde øje efter den her:
http://www.bodybuilding.dk/viewtopic.php?f=21&t=24723&start=330

Det var nu godt nok junior VM i bænkpres, hun vandt. Vi har således nu en VERDENSMESTER her på siden. :twisted: :bodyman:


Tak for det :wink: rettet!
Mvh Nikolaj Bach
Co-Admin på bb.dk
Skribent på bb.dk og bodylab.dk

Støt dem, der støtter os:
Bodyman Bodylab

Personlig træning i Aalborg I Personlig træning Online I Facebook
Brugeravatar
Månedens skribent: Juni 2008
Administrator
 
Reputation point: 675
 
Indlæg: 8990
Tilmeldt: 13. mar 2007, 21:51
Geografisk sted: Aalborg
 
Træner her: SPH GYM
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 50.40
- Squat: 37.00
- Dødløft: 75.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Super UDG Nick!
Thomas Bay
Idrætsfysioterapeut og fysisk træner
Indehaver af Sport112.dk, FysioDanmark Holstebro og FysioDanmark Videbæk
Brugeravatar
Månedens skribent: Februar 2007 Månedens skribent: Marts 2007
 
Reputation point: 25
 
Indlæg: 32988
Tilmeldt: 4. jan 2007, 12:13
Geografisk sted: Holstebro
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 150.00
- Squat: 200.00
- Dødløft: 250.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Nice UDG, følte mig godt underholdt da jeg læste den. :)
Pain Is Temporary, Pride Is Forever | Some do roids, i do hard work
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 694
Tilmeldt: 25. feb 2007, 16:14
Geografisk sted: 9000 Aalborg
 
Træner her: Fysiofitness
Fitness World Aalborg
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



"Bedre anabolske halvdel" :lol: Ja, det er sgu et hårdt liv når man er nødt til at smide et halvmarathon ind i ny og næ for ikke at blive for anabolsk :strong:
"Life is a tragedy for those who feel, but a comedy for those who think" - Horace Walpole

"Censorship reflects a society's lack of confidence in itself" - Potter Stewart
Brugeravatar
 
Reputation point: 75
 
Indlæg: 4376
Tilmeldt: 27. aug 2007, 14:28
Geografisk sted: 2200
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 62.50
- Squat: 85.00
- Dødløft: 110.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Fed udg. :)
Brugeravatar
 
Reputation point: 15
 
Indlæg: 1234
Tilmeldt: 4. jan 2008, 21:11
Geografisk sted: Aalborg
 
Træner her: Power Gym
Aalborg Styrkeløfter Klub
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Der er noget galt med linket på forsiden :)
You know what you want? Wait for it, it's coming!

Click her til højre og kom med ud på eventyr! Billede
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 3310
Tilmeldt: 29. jul 2009, 09:56
 
Træner her: AK Atlas
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 1.00
- Squat: 33.00
- Dødløft: 7.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



The Dane skrev:Der er noget galt med linket på forsiden :)


/Fixed :wink:
Thomas Bay
Idrætsfysioterapeut og fysisk træner
Indehaver af Sport112.dk, FysioDanmark Holstebro og FysioDanmark Videbæk
Brugeravatar
Månedens skribent: Februar 2007 Månedens skribent: Marts 2007
 
Reputation point: 25
 
Indlæg: 32988
Tilmeldt: 4. jan 2007, 12:13
Geografisk sted: Holstebro
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 150.00
- Squat: 200.00
- Dødløft: 250.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Spændende læsning som altid!
Keep the good work up!!
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 275
Tilmeldt: 12. jul 2009, 12:36
Geografisk sted: København
 
Træner her: Temple Gym
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Reportager m.m.




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 18 gæster