Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 831
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 828

Følg bodybuilding.dk på

Artikel fra Ekstrabladet om proteiner

Udskriv emne


Træning for større muskler og/eller en mere veltrænet krop

Tilbage til Fitness & bodybuilding





Et fast ritual efter en tur i fitnesscentret er for mange mænd at køre godt med proteiner indenbors. Ofte i form af proteinshakes lige efter træning fulgt op af et måltid med skyr, æg eller kød.

For det store flertal af almindelige motionister giver det imidlertid ikke meget mening at proppe sig med proteiner. Kroppens naturlige behov bliver nemlig for de fleste almindelige mennesker dækket gennem dagligdagskosten.

- Det er et helt klassisk fitnesssyndrom. Der er slet ikke behov for de her store mængder af protein efter træning, som mange folk spiser, siger Henrik Deleuran Vahr, ekspert i kost og træning fra Danish Sports Academy.

Han forklarer, at en almindelige person, der vejer 80 kilo, har brug for 1,2 til 1,3 gram protein for hvert kilo han vejer. Træner man dagligt for at øge muskelmassen, har man brug for 1,6-1,8 gram protein. Det er en mængde, som de fleste danskere kan få ved at følge de gængse kostanbefalinger.

Træningseksperten forklarer, at det tilgengæld giver god mening at sørge for at få proteinerne indenbords på det rigtige tidspunkt

- Timingen for proteinindtaget giver tilgengæld mening. Hvis man træner næsten hver dag, er det relevant at booste sit proteinindtag lige efter træning, da det hjælper kroppen med at restituere, siger Henrik Deleuran Vahr.

Når man træner, opstår der nemlig små skader i musklerne. Proteinerne er kroppens byggesten, og de hjælper med at genopbygge de mikroskopiske muskelskader. Det er dog kun nødvendigt at hjælpe kroppen på vej med restitutionen, hvis man træner hver dag. Hvis der går mere end 36 til 48 timer mellem hver tur i fitnesscentret, formår kroppen ved egen hjælp at lappe de trætte muskler sammen.

Hvis man hører til de flittige fitnessgæster, der faktisk har behov for en forbedret restitution, skal man alligevel tænke sig om.

- Mange af de mænd, der træner i motionscentret, gør det for at få en markeret krop med en lav fedtprocent. Hvis man ser på kalorieindholdet i eksempelvis en proteinbar, er det temmeligt højt. Det virker derfor lidt selvmodsigende, at de spiser den type produkter efter træningen, siger Henrik Deleuran Vahr.
Kilde: http://ekstrabladet.dk/kup/motion/article2199235.ece
KETO LOGBOG http://www.bodybuilding.dk/keto-log-t85693.html
TRÆNING LOGBOG http://www.bodybuilding.dk/logbog-for-tobias-t83964-60.html
Be regular and orderly in your life, so that you may be violent and original in your work.
Brugeravatar
 
Reputation point: 15
 
Indlæg: 296
Tilmeldt: 17. jan 2014, 19:12
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 80.00
- Squat: 120.00
- Dødløft: 180.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Hvad prøver du at fortælle os med den artikel??
Brugeravatar
 
Reputation point: 10
 
Indlæg: 488
Tilmeldt: 23. jul 2012, 14:45
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Er intresseret i et andet perspektiv end mit eget. Syntes det virker modstridene i forhold til hvad jeg har hørt, og den opfattelse jeg havde af proteinindtag, men det er trodsalt en mand som umiddelbart har forstand på hvad han taler om.
KETO LOGBOG http://www.bodybuilding.dk/keto-log-t85693.html
TRÆNING LOGBOG http://www.bodybuilding.dk/logbog-for-tobias-t83964-60.html
Be regular and orderly in your life, so that you may be violent and original in your work.
Brugeravatar
 
Reputation point: 15
 
Indlæg: 296
Tilmeldt: 17. jan 2014, 19:12
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 80.00
- Squat: 120.00
- Dødløft: 180.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Vil sige at jeg kører efter 2.0 gram pr. krops kg. Om det så er på træningsdage eller ikke. Korrekt at mange dækker det ind via. den daglige kost, men at planlægge en 20-30gram protein, efter træning er jo bare et spørgsmål om at planlægge. No big deal.

Han har ret, men vil nok bare fremhæve at mange protein bars efter træning kan være spild af penge.
 
Reputation point: 5
 
Indlæg: 576
Tilmeldt: 11. jan 2013, 09:59
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



At der er rigtigt mange danskere der fokusere alt for meget på mængden af protein og alt for lidt på de resterende mikro- og makronutrienter er jeg overbevist om er rigtigt nok. Det er som sådan en fin nok pointe. At han så til sidst går ind og siger at
"Mange af de mænd, der træner i motionscentret, gør det for at få en markeret krop med en lav fedtprocent. Hvis man ser på kalorieindholdet i eksempelvis en proteinbar, er det temmeligt højt. Det virker derfor lidt selvmodsigende, at de spiser den type produkter efter træningen"
tror jeg ikke er rigtigt. Her tror jeg der er mange der faktisk ville have godt af at få lidt flere kalorier ind hvis de ville have resultater. Der er alt for mange der er bange for at miste lidt markering for at få lidt masse. Dog har jeg heller ikke nogen statistik på hvilke træningsmål folk har og hvad de indtager, men vurderet ud fra logbøger og irl erfaringer er det i hvert fald et langt større problem at folk er bange for at tage på end at de spiser for meget, når vi snakker motionister.
Brugeravatar
Månedens skribent: Maj 2008 Månedens skribent: Juli 2008
Moderator
 
Reputation point: 257
 
Indlæg: 17589
Tilmeldt: 15. jun 2006, 18:10
Geografisk sted: Aalborg
 
Træner her: SPH GYM
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 302.50
- Squat: 215.00
- Dødløft: 250.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (3)
Kostplan: Vis kostplan



Hvad er "næsten hver dag" kontra 36-48 timer?

Det ændrer ihvertfald ikke mit syn på protein...i looove it...:-)
Brugeravatar
 
Reputation point: 714
 
Indlæg: 5853
Tilmeldt: 23. feb 2013, 09:54
 
Træner her: Fitness One Kolding
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Intet nyt under solen.

 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 63
Tilmeldt: 13. apr 2009, 00:38
Geografisk sted: Odense
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Hvis bare han havde set en gennemsnitsdanskers kost i løbet af en dag. Jeg vil næsten vove at sige, at den typiske dansker ikke engang får 1 gram protein pr. kropskilo hver dag.
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 150
Tilmeldt: 30. okt 2012, 16:10
Geografisk sted: Silkeborg
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Hvis man slet ikke har nogen ide om i hvilked mængder man skal indtage henholdsvis: proteiner,kulhydrater og fedt kan jeg godt se at diverse kosttilskud er lidt som at skyde i blinde.
Det gør måske ikke den store forskel om man får en shake eller en liter mælk efter træning hvis man alligevel indtager sin aftenmad på Mac. D og i øvrigt glemte at få morgen mad ovs. ovs ...

Men har man styr på sit kalorie indtag og hvordan de forskellige makro´s skal fordeles er proteinpulver IMO et fint produkt til at ramme ens mål og ikke mindst en nemmere kilde til protein efter et trænings pas frem for at skulle finde 1 l mælk hvergang !
 
Reputation point: 5
 
Indlæg: 104
Tilmeldt: 14. dec 2006, 22:52
Geografisk sted: Odense
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



F4XE skrev:Hvis bare han havde set en gennemsnitsdanskers kost i løbet af en dag. Jeg vil næsten vove at sige, at den typiske dansker ikke engang får 1 gram protein pr. kropskilo hver dag.

Hvor får du din information fra? Det kommer da gang på gang frem at danskerne netop spiser alt for meget kød, så den påstand holder i hvert fald på ingen måde. Hvis danskerne ikke fik opfyldt deres proteinbehov, ville maverne jo begynde at bule ud.

Ifølge en lektor, der har sine resultater fra pålidelige kilder, får 99% af danskerne dækket deres proteinbehov dækket om dagen, som det fremgår i artiklen fra Videnskab.dk http://videnskab.dk/krop-sundhed/10-myter-om-proteiner-del-i
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 49
Tilmeldt: 3. jan 2013, 16:35
Geografisk sted: München
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



"de fleste mennesker får nok protein igennem kosten", det høre man heletiden.

Men hvor mange proteiner er der i en spandauer til morgenmad, rundstykker med marmelade til middag og pasta med tomatsovs til aftensmad.
Der er uhyrlig mange mennesker der lever forfærdeligt.
MAKE
PEDRO
GREAT AGAIN
Brugeravatar
 
Reputation point: 285
 
Indlæg: 1835
Tilmeldt: 10. aug 2011, 16:26
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 130.00
- Squat: 120.00
- Dødløft: 180.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Det jeg ikke forstår er hvorfor han kun snakker om proteinerne i mælk og kakao?
Personligt bruger jeg proteinpulver for at få "ren" protein uden kulhydrater! Drikker man en liter mælk så får man jo 50 gr. kulhydrater ned på en gang, og det er ikke ideelt hvis man kører fx low-carb under cut. (dermed ikke sagt at man ikke skal have kulhydrater)
Desuden er en proteinshake god til at erstatte mange usunde ting som fx chokolade.
Gratis oddsforslag hver dag: https://www.facebook.com/SafeOddsDK
Brugeravatar
 
Reputation point: 5
 
Indlæg: 266
Tilmeldt: 31. jul 2013, 13:18
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 60.00
- Squat: 75.00
- Dødløft: 100.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



FM-Kongen skrev:
F4XE skrev:Hvis bare han havde set en gennemsnitsdanskers kost i løbet af en dag. Jeg vil næsten vove at sige, at den typiske dansker ikke engang får 1 gram protein pr. kropskilo hver dag.

Hvor får du din information fra? Det kommer da gang på gang frem at danskerne netop spiser alt for meget kød, så den påstand holder i hvert fald på ingen måde. Hvis danskerne ikke fik opfyldt deres proteinbehov, ville maverne jo begynde at bule ud.

Ifølge en lektor, der har sine resultater fra pålidelige kilder, får 99% af danskerne dækket deres proteinbehov dækket om dagen, som det fremgår i artiklen fra Videnskab.dk http://videnskab.dk/krop-sundhed/10-myter-om-proteiner-del-i

Ja - deres proteinbehov. Der er stor forskel på menneskets behov for protein, og hvad der egentlig er ideelt at indtage. Mit indlæg var nok også mere i form af, at overdrivelse fremmer forståelse, og den endegyldige pointe er, at størstedelen af danskerne alligevel har en lortekost, så artiklen nok nærmere retter sig mod idrætsudøvere, som går op i den fysiologiske udvikling. Men som sædvanlig, så er Ekstra Bladet ikke så meget for debat, da deres service er mere eller mindre envejs-kommunikation til danmarks laveste fællesnævnere.
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 150
Tilmeldt: 30. okt 2012, 16:10
Geografisk sted: Silkeborg
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Fedt fik en tur i 90'erne, kulhydrater i 00'erne. Nu er turen kommet til proteiner. Hvor mange makronutrienter er det nu der findes?

Ekstrabladet som kilde til information er på niveau med hvad man kan forvente leveret af en tilfældig person i det lokale træningscenter. Det samme gælder BT og en lang række andre medier.

Drop jeres bekymringer.
Brugeravatar
 
Reputation point: 15
 
Indlæg: 1234
Tilmeldt: 4. jan 2008, 21:11
Geografisk sted: Aalborg
 
Træner her: Power Gym
Aalborg Styrkeløfter Klub
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



F4XE skrev:
FM-Kongen skrev:
F4XE skrev:Hvis bare han havde set en gennemsnitsdanskers kost i løbet af en dag. Jeg vil næsten vove at sige, at den typiske dansker ikke engang får 1 gram protein pr. kropskilo hver dag.

Hvor får du din information fra? Det kommer da gang på gang frem at danskerne netop spiser alt for meget kød, så den påstand holder i hvert fald på ingen måde. Hvis danskerne ikke fik opfyldt deres proteinbehov, ville maverne jo begynde at bule ud.

Ifølge en lektor, der har sine resultater fra pålidelige kilder, får 99% af danskerne dækket deres proteinbehov dækket om dagen, som det fremgår i artiklen fra Videnskab.dk http://videnskab.dk/krop-sundhed/10-myter-om-proteiner-del-i

Ja - deres proteinbehov. Der er stor forskel på menneskets behov for protein, og hvad der egentlig er ideelt at indtage. Mit indlæg var nok også mere i form af, at overdrivelse fremmer forståelse, og den endegyldige pointe er, at størstedelen af danskerne alligevel har en lortekost, så artiklen nok nærmere retter sig mod idrætsudøvere, som går op i den fysiologiske udvikling. Men som sædvanlig, så er Ekstra Bladet ikke så meget for debat, da deres service er mere eller mindre envejs-kommunikation til danmarks laveste fællesnævnere.

Jeg vil give dig ret i at danskerne nok har en dårlig kost overordnet set. På mange måder tror jeg at danskerne dækker deres forbrug af kalorier mere end de har brug for, og en stor del af de dårlige kalorier er simple kulhydrater fra slik, sodavand und so weiter... Om danskerne får deres vitaminer og mineraler, det er så en anden sag.

Angående EB kan jeg ikke være mere enig. Jeg morer mig selv over ham der påstår at motion er noget som EU fascisterne har opfundet :lol:
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 49
Tilmeldt: 3. jan 2013, 16:35
Geografisk sted: München
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



De sidste 10 år har der været en stigende efterspørgsel på proteindrikke og barer. Produkterne indtages lige efter træning og hjælper kroppen med at speede restitutionsprocessen op, så du hurtigere bliver frisk.
Imidlertid kan det godt betale sig at tænke sig en ekstra gang om, inden du vælger at købe dig fattig i de kunstige proteinprodukter. For du kan nemlig finde proteinprodukter, der er mindst lige så gode - men meget billigere - i supermarkedernes kølediske.

- Der er ikke noget godt argument for at købe proteindrikke. Det er valleprotein, man bruger i dem. Det findes også i mælk og kakaomælk, siger Martin Kreutzer, der er ekspert i human ernæring.

I en liter letmælk til seks kroner er der 35 gram protein, mens der er 25 gram protein i en 250 ml proteinshake, der tilgengæld koster 22 kroner.

- Den eneste gode grund til at købe komercielle proteinprodukter er tilgængelighed eller smag, siger Martin Kreutzer.

En del danskere har mælkeallergi, men heller ikke for dem er der nogle gode grunde til at punge op for proteinprodukterne.

- Soyamælk eller soyakakaomælk er er en fin erstatning for mælk. Det indeholder soyaprotein, som man også kan finde i mange proteinprodukter, siger Martin Kreutzer.

Han fortæller, at man skal være opmærksom på, om man laver konditionstræning eller skal ned og løfte vægte, inden man slår et smut forbi køledisken. Mælk egner sig nemlig bedst til styrketræning, mens kakaomælk er bedre til konditionstræning:
- Efter dobbelt spinningtime eller en lang løbetur er kakaoskummetmælk perfekt, fordi det indeholder den perfekte balance mellem kulhydrat og protein.
- Hvis man derimod styrketræner, har man ikke det samme behov for kulhydrat. Der er mælk bedre, da det kun indeholder halvt så meget sukker, som kakaomælk, siger Martin Kreutzer.

http://ekstrabladet.dk/kup/motion/article2200144.ece
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 54
Tilmeldt: 6. mar 2010, 09:11
Geografisk sted: Nyborg
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 90.00
- Squat: 110.00
- Dødløft: 150.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



"I en liter letmælk til seks kroner er der 35 gram protein, mens der er 25 gram protein i en 250 ml proteinshake, der tilgengæld koster 22 kroner."


Nu er dem der bruger protein fast, forhåbentlig også for kloge til at købe en nutramino shake fra automaten i centeret, efter hver træning...

"det er gratis at kigge på rådhusklokken, og den viser det præcise klokkeslet, men du risikerer måske en fejlvisning på et rolex der til gengæld koster 22.000kr"

Årh den her dejlige sort/hvide verden...
Brugeravatar
 
Reputation point: 714
 
Indlæg: 5853
Tilmeldt: 23. feb 2013, 09:54
 
Træner her: Fitness One Kolding
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Fitness & bodybuilding




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 8 gæster