Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1079
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1076

Følg bodybuilding.dk på

Teenage "Bodybuilding"?

Udskriv emne


Træning for større muskler og/eller en mere veltrænet krop

Tilbage til Fitness & bodybuilding





Der er mange forskellige meninger om, hvorvidt styrketræning i teenage-alderen er skadeligt. Nogle påstår at det hæmmer knoglevæksten og en masse andre ting, som man som teenager helst vil undgå. Derimod er der andre der mener, at rygterne bare er opstået ud af den blå luft, og at træningen ikke skader den endnu ikke færdig-udviklede krop. Jeg kan ikke finde ud af hvilke teorier jeg skal tro på, er der hold i rygterne, eller kan teenagere bare træne løs? Og i så fald, hvor høj belastning kan man træne med? jeg bliver 16 år her til sommer, og har trænet siden januar i år. håber på mange gode og brugbare svar!
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 690
Tilmeldt: 29. apr 2008, 18:57
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 2516
Tilmeldt: 30. dec 2005, 16:29
 
Træner her: Struer Fitness
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 145.00
- Squat: 180.00
- Dødløft: 205.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 1437
Tilmeldt: 2. apr 2006, 17:46
 
Træner her: Performance Gym
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (13)
Kostplan: Vis kostplan



hmmm... jeg startede med "vægttræning" da jeg var 13 - således med meget lette vægte hvilket vil sige omkring 3x30reps.

jeg har så senere udviklet en bygningfejl i rygsøjlen, men tror næppe det skyldes vægtene - nærmere de 5+ gange roning pr uge i en ung alder + arvelige faktorer!

generelt tror jeg ikke styrketræning vil gøre nogen skade. det handler bare om at finde en balance mellem decideret BB og styrketræningen.

tror sagtens en 16 årig kan gå ned til 12 eller måske 10 gentagelser helt uden problemer. det vigtigste er vel at fokusere meget på teknikken og lytte til kroppens signaler så man ikke overanstrenger især led og sener.

nå det er sagt så tag den med ro - få en god grundform og lær teorien så har du et godt fundament for rigtig at give den gas senere :twisted:
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 34
Tilmeldt: 27. mar 2008, 18:17
Geografisk sted: Rødovre
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Børne må gerne dyrke tung vægttræning, så længe det er alsidig og teknisk korrekt. Ved belastning af knogler sker mikrobrud. Knoglen bliver stærkere ved brud – superkompensation. Så de risikerer højest at få stærke knogler af det :wink:
Thomas Bay
Idrætsfysioterapeut og fysisk træner
Indehaver af Sport112.dk, FysioDanmark Holstebro og FysioDanmark Videbæk
Brugeravatar
Månedens skribent: Februar 2007 Månedens skribent: Marts 2007
 
Reputation point: 25
 
Indlæg: 32988
Tilmeldt: 4. jan 2007, 12:13
Geografisk sted: Holstebro
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 150.00
- Squat: 200.00
- Dødløft: 250.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Det er egentlig sjovt at idraetslaerere, sundhedsplejersker, foraeldre og alskens andet voksen folk, har saa travlt med at "styrketraening er usundt for dig hvis du er for ung" og bla bla bla.. naar de samtidig sender deres smaa piger ud at spille f.eks. haandbold 4 gange om ugen ,for det er jo saa sundt..
Men hvor mange loeber liiige rundt med voldsmadrede knae pga. haandbold? Ud af dem jeg kender som har spilelt haandbold paa hoejt plan.. tja saa er det saadan ca. dem allesammen!

Og paa mit rejseholdher i Nam er der en der har spillet haandbold da hun var mindre.. gaet hvordan begge hendes knae har det.
Og en anden har vold bollede knae pga. trampolin spring ..

Men 2 andre piger + mig selv som dyrker styrketraening mange gange om ugen.. Har vi nogen skader? Niksen biksen..

Men den ene pige kan dog maerke lidt daarligere ryg efter at hun IKKE har traenet i snart 3 maaneder.. :wink:
En blind viking med influenza kan smadre omkring 850 vegetarer
Billede
Bodyman,Bodylab
Brugeravatar
 
Reputation point: 650
 
Indlæg: 25731
Tilmeldt: 12. maj 2007, 09:47
Geografisk sted: Hvidovre
 
Træner her: Workout & Fitness club
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (18)
Kostplan: Vis kostplan



Bay skrev:Børne må gerne dyrke tung vægttræning, så længe det er alsidig og teknisk korrekt. Ved belastning af knogler sker mikrobrud. Knoglen bliver stærkere ved brud – superkompensation. Så de risikerer højest at få stærke knogler af det :wink:

det med alsidigt og teknisk korrekt er desværre et problem i mange motionscentre...

Hvis unge vil lave vægttræning, så burde de imho ale starte til vægtløftning, atletik eller styrkeløft, så de kunne lære at bruge sig ordentligt først. Hvis de så ville være buff havde de det bedst tænkelige fundament...
Månedens skribent: November 2007
Redaktør
 
Reputation point: 55
 
Indlæg: 3202
Tilmeldt: 10. okt 2006, 13:22
Geografisk sted: Nørrebro
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 135.00
- Squat: 180.00
- Dødløft: 220.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Hvis unge vil lave vægttræning, så burde de imho ale starte til vægtløftning, atletik eller styrkeløft, så de kunne lære at bruge sig ordentligt først

Det kan jeg helt sikkert kun tilslutte mig. I den slags sportsgrene er teknikken i højsædet, og der er ikke noget der er mere vigtigt end at få skabt et godt styrkefundament i alle de store muskelgrupper. Har du først den korrekte teknik i en lang række store basisøvelser, og et solidt styrkefundament, så er det så meget lettere at blive stor og massiv.
Månedens skribent: Oktober 2007
Redaktør
 
Reputation point: 173
 
Indlæg: 5555
Tilmeldt: 18. jun 2006, 09:39
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 206.00
- Squat: 250.00
- Dødløft: 272.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



w0rd
everybody wanna be a bodybuilder, but nobody wanna lift no heavy ass weight ! Noooo but ill do it though !
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 589
Tilmeldt: 7. aug 2007, 20:41
Geografisk sted: nihchola
 
Træner her: Ribe Fritidscenter
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
- Squat: 140.00
- Dødløft: 200.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (2)
Kostplan: Vis kostplan



R0mme1 og Blitz: ja jeg har læst den artikel før, men var mere ude efter nogle personlige erfaringer :)

tak til alle for de gode indlæg, men håber stadig på flere svar :)
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 690
Tilmeldt: 29. apr 2008, 18:57
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Personlige erfaringer kan du som sådan ikke bruge til noget. Selvom vi finder to-tre bodybuildere der har trænet siden de var 14 og ikke har fået nogen skader så er det jo stadig ikke noget argument for at det ikke er sundshedsskadeligt at starte med at træne tidligt. Der er heller ikke nogen der er i stand til at vurdere om deres sluthøjde er blevet ændret pga styrketræning.

Den artikel som Morten Zacho har skrevet er bygget udfra videnskabelige studier omkring emnet underbygget med en lang række referencer fra internationalt anerkendte forskere/institutioner og er altså langt bedre end eventuelle personlige erfaringer.
Brugeravatar
Månedens skribent: Maj 2008 Månedens skribent: Juli 2008
Moderator
 
Reputation point: 257
 
Indlæg: 17589
Tilmeldt: 15. jun 2006, 18:10
Geografisk sted: Aalborg
 
Træner her: SPH GYM
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 302.50
- Squat: 215.00
- Dødløft: 250.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (3)
Kostplan: Vis kostplan



Altså fysiologisk burde der ikke være det store med styrketræningen, men man skal nok have for øje at meget lave aldre ofte har en tendens til at have lidt svært med motorikken i øvelserne eller bare generelt svært ved at forstå vigtigheden af ordentlig teknik etc. det i hvert fald min umiddelbare erfaring..
Danmarks Stærkeste Mand 2014 og 2015

Vil du være stærkere, så skriv en PM til mig, tilbyder personlig hjælp og træning :)

Facebook: Mikkel Leicht
IG: mikkelleicht
Brugeravatar
StrongMan
 
Reputation point: 45
 
Indlæg: 7543
Tilmeldt: 4. nov 2005, 09:25
Geografisk sted: Thisted
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 260.00
- Squat: 330.00
- Dødløft: 400.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



TheNextArnold skrev:R0mme1 og Blitz: ja jeg har læst den artikel før, men var mere ude efter nogle personlige erfaringer :)

tak til alle for de gode indlæg, men håber stadig på flere svar :)


Jeg er 15, har trænet fast i et lille år, og derfra on/off siden jeg var 13. Jeg har ingen skader - men det siger intet, for hvis det hindrer vækst vil det jo først være at se senere, mindes dog at have læst om en stor, russisk undersøgelse, hvor de konstaterede, at voksne, der havde løftet jerne som små og voksne der ikke havde var lige høje. Og, som allerede er nævnt i tråden; superkompesation. Kan ikke se, hvordan det skulle svække dig.
Brugeravatar
 
Reputation point: 300
 
Indlæg: 9985
Tilmeldt: 20. mar 2007, 18:18
Geografisk sted: Ebeltoft.
 
Træner her: Hulen
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 220.00
- Squat: 315.00
- Dødløft: 325.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (1)
Kostplan: Vis kostplan



Bnaz skrev:
TheNextArnold skrev:R0mme1 og Blitz: ja jeg har læst den artikel før, men var mere ude efter nogle personlige erfaringer :)

tak til alle for de gode indlæg, men håber stadig på flere svar :)


Jeg er 15, har trænet fast i et lille år, og derfra on/off siden jeg var 13. Jeg har ingen skader - men det siger intet, for hvis det hindrer vækst vil det jo først være at se senere, mindes dog at have læst om en stor, russisk undersøgelse, hvor de konstaterede, at voksne, der havde løftet jerne som små og voksne der ikke havde var lige høje. Og, som allerede er nævnt i tråden; superkompesation. Kan ikke se, hvordan det skulle svække dig.


hvor tungt træner du?

tror I godt jeg kan træne tungere end 3x10? f.eks 5x5 i basisøvelserne som bænkpres, squat osv. uden at jeg tager skade af det, trods min unge alder?
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 690
Tilmeldt: 29. apr 2008, 18:57
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



TheNextArnold skrev:
Bnaz skrev:
TheNextArnold skrev:R0mme1 og Blitz: ja jeg har læst den artikel før, men var mere ude efter nogle personlige erfaringer :)

tak til alle for de gode indlæg, men håber stadig på flere svar :)


Jeg er 15, har trænet fast i et lille år, og derfra on/off siden jeg var 13. Jeg har ingen skader - men det siger intet, for hvis det hindrer vækst vil det jo først være at se senere, mindes dog at have læst om en stor, russisk undersøgelse, hvor de konstaterede, at voksne, der havde løftet jerne som små og voksne der ikke havde var lige høje. Og, som allerede er nævnt i tråden; superkompesation. Kan ikke se, hvordan det skulle svække dig.


hvor tungt træner du?

tror I godt jeg kan træne tungere end 3x10? f.eks 5x5 i basisøvelserne som bænkpres, squat osv. uden at jeg tager skade af det, trods min unge alder?


3x10 er jo også tungt på sin egen måde ;)
lasseschulznielsen @ instagram
Brugeravatar
Månedens skribent: September 2008
 
Reputation point: 15
 
Indlæg: 3669
Tilmeldt: 10. jul 2007, 10:11
Geografisk sted: Aalborg
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



schulz skrev:
TheNextArnold skrev:
Bnaz skrev:
TheNextArnold skrev:R0mme1 og Blitz: ja jeg har læst den artikel før, men var mere ude efter nogle personlige erfaringer :)

tak til alle for de gode indlæg, men håber stadig på flere svar :)


Jeg er 15, har trænet fast i et lille år, og derfra on/off siden jeg var 13. Jeg har ingen skader - men det siger intet, for hvis det hindrer vækst vil det jo først være at se senere, mindes dog at have læst om en stor, russisk undersøgelse, hvor de konstaterede, at voksne, der havde løftet jerne som små og voksne der ikke havde var lige høje. Og, som allerede er nævnt i tråden; superkompesation. Kan ikke se, hvordan det skulle svække dig.


hvor tungt træner du?

tror I godt jeg kan træne tungere end 3x10? f.eks 5x5 i basisøvelserne som bænkpres, squat osv. uden at jeg tager skade af det, trods min unge alder?


3x10 er jo også tungt på sin egen måde ;)


jaja, men den vægt man kun kan løfte 5x5 er jo selvfølgelig tungere, det var det jeg mente :b
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 690
Tilmeldt: 29. apr 2008, 18:57
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Jeg er selv 16 og træner med 3-8 gentagelser, så hårdt som muligt. HVIS ROM og teknik er perfekte, kan du sagtens køre på.
Nubretpumper
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 4628
Tilmeldt: 5. jan 2007, 21:23
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Misterhamper skrev:Jeg er selv 16 og træner med 3-8 gentagelser, så hårdt som muligt. HVIS ROM og teknik er perfekte, kan du sagtens køre på.


det har jo tydeligvis virket på dig, jeg prøver imorgen :)
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 690
Tilmeldt: 29. apr 2008, 18:57
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



man får ikke skader af store vægte, men af dårlig teknik. Teknikken lærer du ikke i et motionscenter lige meget hvor meget du læser...

Derfor er det altid en rigtigt god ide at starte en "løftekarriere" i en vægtløfter- eller styrkeløfter klub....
Månedens skribent: November 2007
Redaktør
 
Reputation point: 55
 
Indlæg: 3202
Tilmeldt: 10. okt 2006, 13:22
Geografisk sted: Nørrebro
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 135.00
- Squat: 180.00
- Dødløft: 220.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



incognito skrev:man får ikke skader af store vægte, men af dårlig teknik. Teknikken lærer du ikke i et motionscenter lige meget hvor meget du læser...

Derfor er det altid en rigtigt god ide at starte en "løftekarriere" i en vægtløfter- eller styrkeløfter klub....


hm, ved sgu ikke lige hvor der er sådan en. men tror jeg udfører øvelserne rigtigt nok, og har ikke fået nogen skader endnu. og har tit en instruktør til at spotte mig under løftene :)
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 690
Tilmeldt: 29. apr 2008, 18:57
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



med lige præcis disse ting som udgangspunkt vil jeg tro at der er omkring 75% risiko for at din bænkpres teknik er ringe og 95% chance for at din squat teknik er tilsvarende ringe.

Og med det mener jeg ringe på en måde som øger din risiko for at få skader på langt sigt...
Månedens skribent: November 2007
Redaktør
 
Reputation point: 55
 
Indlæg: 3202
Tilmeldt: 10. okt 2006, 13:22
Geografisk sted: Nørrebro
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 135.00
- Squat: 180.00
- Dødløft: 220.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



incognito skrev:med lige præcis disse ting som udgangspunkt vil jeg tro at der er omkring 75% risiko for at din bænkpres teknik er ringe og 95% chance for at din squat teknik er tilsvarende ringe.

Og med det mener jeg ringe på en måde som øger din risiko for at få skader på langt sigt...


4 forksellige inskrutører i fitness centeret siger vel ikke alle at det ser godt ud, hvis jeg udfører det dårligt? :)
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 690
Tilmeldt: 29. apr 2008, 18:57
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



TheNextArnold skrev:
incognito skrev:med lige præcis disse ting som udgangspunkt vil jeg tro at der er omkring 75% risiko for at din bænkpres teknik er ringe og 95% chance for at din squat teknik er tilsvarende ringe.

Og med det mener jeg ringe på en måde som øger din risiko for at få skader på langt sigt...


4 forksellige inskrutører i fitness centeret siger vel ikke alle at det ser godt ud, hvis jeg udfører det dårligt? :)


Nej men tit har en instruktør ingen uddannelse indefor feltet og du kan derfor ikke bruge deres retningslinier 100%. Men jo det er da en start.
Smid en video og lad os se :)
En blind viking med influenza kan smadre omkring 850 vegetarer
Billede
Bodyman,Bodylab
Brugeravatar
 
Reputation point: 650
 
Indlæg: 25731
Tilmeldt: 12. maj 2007, 09:47
Geografisk sted: Hvidovre
 
Træner her: Workout & Fitness club
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (18)
Kostplan: Vis kostplan



vil også sige at faren i det er at de unge har nemt ved at glemme risikoen ved tung træning. min far tog mig med som 13 årig. da jeg var de 15 kunne jeg lave pulldowns med 95kg. (hvilket var humor da jeg kun vejede 60kg så måtte have en til at sætte mig i stolen)
jeg har trænet kampsport siden jeg var 5 og trænet styrketræning på hygge niveau i en del år. og jeg kan trække en direkte linie imellem samtlige af mine skader også alm gymnastik (fodbold, håndbold alm skolegymnastik)
fik faktisk fraskrevet skole gym da det blot var nedbrydning af kroppen da jeg trænede meget i forvejen. at sætte en skolelærer til at stå for unges fysiske helbred er jo et eller andet sted helt uhørt.
og det sidste halvandet års skadede håndled startede også i skolen, men back to topic. jeg tvivler ikke et sekund på styrketræning som en sund ting til et ungt individ, men dog med måde.
what we have hereeeee, is a failure to COMMUNICATE!
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 5
Tilmeldt: 16. jun 2008, 23:18
Geografisk sted: Århus
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Jeg har trænet fast siden den 5. november 2003 - og kun med frie vægte sommetider kombineret med brug af træningselastikker, powergrips til grebsstyrke og kropsvægtøvelser (dips, pushups og chinups).

Da jeg startede hjemme trænede jeg først med aerobicvægte på 1,25 kg, men efter hver anden måned satte jeg træningen op.
Jeg gik til 3 kg - og derfra til 5 kg. Senere til 7,5 og så til 10 kg - for halvandet år siden. På den måde har jeg fortsat (dog ikke med at sætte mere vægt på hver anden måned), og er nu nået til 15 kg. :)

Nu kører jeg altid med 8-12 reps, men da jeg startede og ikke vidste så meget om træning lavede jeg 3x40 reps, og kan endda huske at jeg var helt oppe på 50 reps i perioder for at prøve mig frem - men dels også fordi nogle ældre og mere "erfarne" 'bodybuildere' påstod at det gav små, definerede og hårde muskler hvis man reppede med lav vægt, og store, udefinerede, bløde muskler hvis man lavede få reps med stor vægt - ligesom jeg også fejlagtigt fik at vide at jeg skulle lave mange reps med lav vægt for at blive hurtig og eksplosiv.... #-o

Det har jeg heldigvis lavet om på siden... :)
Shut up and squat!
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 286
Tilmeldt: 29. feb 2008, 15:53
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (10)
Kostplan: Vis kostplan



SebastianP skrev:Jeg har trænet fast siden den 5. november 2003 - og kun med frie vægte sommetider kombineret med brug af træningselastikker, powergrips til grebsstyrke og kropsvægtøvelser (dips, pushups og chinups).

Da jeg startede hjemme trænede jeg først med aerobicvægte på 1,25 kg, men efter hver anden måned satte jeg træningen op.
Jeg gik til 3 kg - og derfra til 5 kg. Senere til 7,5 og så til 10 kg - for halvandet år siden. På den måde har jeg fortsat (dog ikke med at sætte mere vægt på hver anden måned), og er nu nået til 15 kg. :)

Nu kører jeg altid med 8-12 reps, men da jeg startede og ikke vidste så meget om træning lavede jeg 3x40 reps, og kan endda huske at jeg var helt oppe på 50 reps i perioder for at prøve mig frem - men dels også fordi nogle ældre og mere "erfarne" 'bodybuildere' påstod at det gav små, definerede og hårde muskler hvis man reppede med lav vægt, og store, udefinerede, bløde muskler hvis man lavede få reps med stor vægt - ligesom jeg også fejlagtigt fik at vide at jeg skulle lave mange reps med lav vægt for at blive hurtig og eksplosiv.... #-o

Det har jeg heldigvis lavet om på siden... :)


med så lette vægte har du vel ikke kunne tage skade af det :) hvor gammel var du da du startede?
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 690
Tilmeldt: 29. apr 2008, 18:57
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Fitness & bodybuilding




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 58 gæster